Aktualności
15.05.2019

Sportowo i... deszczowo rozpoczęła się 60. Kortowiada

15 maja rozpoczęła się jubileuszowa 60. Kortowiada. Pierwszego dnia juwenaliów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie tradycyjnie zaplanowano imprezy sportowe oraz rywalizację między akademikami. A wieczorem studenci mogli potańczyć w namiocie podczas Silent Party. Zapraszamy do wysłuchania naszej relacji.

Już piąty raz studenci ścigali się w barwnych przebraniach podczas Kortowiadowego Biegu Przełajowego. Na starcie stanęło ponad 70 osób. "Bieg przebiegł sprawnie. Mimo deszczowej pogody około siedemdziesięciu uczestników zgłosiło się i wystartowało. Wszyscy szczęśliwie dobiegli do mety. To daje nam kopa do pracy i dalszego działania, organizowania jeszcze lepszych imprez dla studentów" - mówiła organizatorka biegu Wiktora Włodarczyk z Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego UWM w Olsztynie.

6-kilometrową trasę nad jeziorem Kortowskim najszybciej (z czasem: 22 minuty i 29 sekund) pokonał student weterynarii - Marek Brojek. Pochodzi z Morąga i ma już na swoim koncie sukcesy w większych imprezach. W listopadzie wygrał II Olsztyński Bieg Niepodległości. "Biegłem spokojnie, bardziej treningowo" - mówił na mecie kortowskiego biegu. "Do tego startu nie przygotowywałem się. Trenowałem wcześniej pod półmaraton w Białymstoku. To nie były jakieś główne zawody. Pogoda była dość dobra do biegania. Ale trasa była dość grząska i mokra, więc trzeba było uważać, żeby się nie wywrócić."

Drugi linię mety minął Mateusz Kaczmarek z Wydziału Lekarskiego. Trzecie miejsce zajął Krystian Stefański z Wydziału Prawa i Administracji. Z biegaczami rozmawiała Dominika Stawicka.

Pierwszego dnia Kortowiady poznaliśmy także zwycięzcę konkursu na najciekawszy wystrój akademika. W tym roku studenci musieli przenieść się w czasie, wpisując się w hasło zabawy: 60 lat minęło jak jeden dzień. Najlepiej zrobili to mieszkańcy Domu Studenckiego nr 3. Drugie miejsce zajął DS4 a trzecie - DS7.

Posłuchajcie relacji Agnieszki Wójcik.

"Stwierdziliśmy, że najlepszym pomysłem będzie podróż w czasie. Wróciliśmy do pierwszej Kortowiady. I przez historię Polski (która na pewno oddziaływała na Kortowiadę) przechodziliśmy do przyłości" - mówił Kamil Seroka z DS 3. "Dziękuję wszystkim, którzy się zaangażowali. Wszyscy ciężko pracowali, zarywali nocki. Pracowaliśmy nawet do 5 nad ranem!"

Po raz pierwszy Kortowiadzie towarzyszyły Igrzyska Agend. Pięć grup działających w Akademickim Centrum Kultury Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie postanowiło zmierzyć się w nietypowych dyscyplinach. "Wszystkie agendy dobrze się bawiły i rywalizowały ze sobą zacięcie. Była kupa śmiechu i integracja. O to nam chodziło, żeby się spotkać i wspólnie dobrze bawić. Bardzo udane otwarcie i początek nowej tradycji. Myślę, że ta impreza powinna się na stałe wpisać w kalendarz ACK i harmonogram Kortowiady. Dostarcza dużo pozytywnej energii a o to przede wszystkim chodzi" - mówił Konrad Nowak z Akademickiego Klubu Miłośników Fantastyki "Olifant".

Pierwsze miejsce zajęła Akademicka Orkiestra Dęta. Na podium stanęłi także przedstawiciele Akademickiego Klubu Turystycznego oraz Akademickiego Klubu Miłośników Fantastyki "Olifant".

Igrzyska Agend to pomysł założyciela kortowskiej drużyny quidditcha HoneyBadgers - Wiktora Kowalczyka. On opowiedział nam o konkurencjach, z którymi musieli zmierzyć się uczestnicy rywalizacji.

Wojtek Miśkiewicz rozmawiał także z przedstawicielkami zwycięzkiej drużyny. "Jesteśmy zaskoczeni, bo nie liczyliśmy na wygraną a na dobrą zabawę. Połączyło się to z wygraną, także super!" - podsumowały Weronika Warszyńska i Monika Grzonkowska z Akademickiej Orkiestry Dętej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

W namiocie na plaży kortowskiej w środę odbył się także dwugodzinny Maraton Zumby a  w kortowskiej hali sportowej - VI Integracyjny Mecz Koszykówki na Wózkach. Wieczorem studenci bawili się podczas Silent Party.

Relacje z imprezy codziennie na antenie Radia UWM FM.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: