Aktualności
13.05.2019

Założyli białe fartuchy i zaczynają pracę z pacjentami

100 studentów polskojęzycznych oraz 45 zagranicznych wzięło udział w kolejnej w historii Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie ceremonii "białego fartucha". W ten sposób symbolicznie rozpoczynają drugi etap kształcenia - z pacjentami.

"Pamiętacie zapewne, jak rozpoczynaliście studia - jakie były wielkie oczekiwania, ale też wątpliwości. Zwykle najlepiej się pamięta pierwszy rok, pierwsze kolokwia (głównie z anatomii), pierwsze zaliczenia. Oczywiście należą one do najtrudniejszych. Jak się zaliczy pierwszy test - to daje ogromną satysfakcję" - mówił do studentów dziekan Wydziału Lekarskiego UWM prof. Andrzej Rynkiewicz. "Uroczystość białego wartucha to wielki przełom. Po niej można już dumnie prezentować własne słuchawki lekarskie. Pierwsze kontakty z pacjentami zwykle zaskakują. Jesteście od razu traktowani jak prawdziwi lekarze, mimo, że macie poczucie, że nic właściwie jeszcze nie wiecie o służbie zdrowia. W tej roli - już musicie występować!"Podczas uroczystości w kortowskim Centrum Konferencyjnym w imieniu studentów głos zabrał Mikołaj Zimnicki. "Chciałbym Wam pogratulować, że każdy z Was jest tutaj. Mamy za sobą trzy lata wspólnych doświadczeń, przeżyć, wspomnień. Teraz już wiemy, że nie ma przeszkód nie do pokonania czy egzaminów nie do zdania. Wszystkie nasze historie są na półmetku i spotykają się na tej ceremonii. Przez trzy lata walczyliśmy z niewyspaniem, stosami książek, ze stresem... I jesteśmy tutaj, bo daliśmy radę! Dostaliśmy biału fartuch i niech będzie on symbolem tego, że jesteśmy mądrzejsi, wiemy coraz więcej, ale również bierzemy większą odpowiedzialność za to, co robimy. Przed nami kolejne trzy lata i niech będą one czymś przyjemnym. Mam nadzieję, że przy odbieraniu dyplomów a na naszych twarzach będą jeszcze większe uśmiechy" - mówił do koleżanek i kolegów.

Ceremonie Białego Fartucha organizowane są w większości amerykańskich uniwersytetów oraz na wielu europejskich uczelniach medycznych.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: