Aktualności
09.05.2019

Studenci przypomnieli historię Kortowa

Studenci Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie postanowili przypomnieć historię miasteczka akademickiego i patronów jego ulic. 8 maja zorganizowali seminarium historyczne pod hasłem „Meandry przeszłości Kortowa”. Wydarzenie wpisało się w obchody XX-lecia UWM.

"W ramach przedmiotu edukacja regionalna i obywatelska zorganizowaliśmy seminarium historyczne. To pierwsze takei seminarium i myślę, że nie ostatnie" - mówi prof. Joanna Maria Garbula. Przyznaje, że sama jest pasjonatką historii Kortowa. "To seminarium wyszło na przeciw wszystkim studentom, którzy nie wiedzą, jaka jest historia patronów ulic Kortowa. Gdy robiliśmy sondę okazało się, że większość osób, które spacerują tymi ulicami nie do końca potrafią powiedzieć jakie to ulice i kim są ich patroni. A okazuje się, że są to fascynujący ludzie, którzy naprawdę nieprzypadkowo zostali patronami."

O historii Kortowa, jego ulic i placów prof. Garbula pisze także w Wiadomościach Uniwersyteckich - periodyku Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. "Gdy badałam sylwetki tych ludzi, byłam pełna podziwu. Traktowałam to jako przygodę intelektualną. Te osoby działały wśród wydarzeń historycznych, wielkiej historii, która działa się nieopodal i powinna stanowić wzorce dla wychowania przyszłych pokoleń."

Posłuchajcie też, co o patronach dwóch kortowskich ulic - Kurta Obitza i Benedykta Dybowskiego - opowiedziały nam studentki Wydziału Nauk Społecznych.

Relację przygotował Paweł Pawłowski.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: