Aktualności
17.04.2019

Humaniści z Kortowa zakończyli swoje święto

Przez trzy dni studenci i wykładowcy Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prezentowali swoje działania, zainteresowania naukowe i inne talenty podczas XIII Dni Humana. Przekonując, że studia humanistyczne poszerzają horyzonty i dają ogromne możliwości.

Jak podkreślał podczas inauguracji tegorocznych Dni Humana Dziekan Wydziału Humanistycznego UWM prof. Andrzej Szmyt - wydarzenie ma służyć promocji działań naukowców i studentów. "Jesteśmy bardzo licznym i złożonym wydziałem. I chcieliśmy pokazać to, co robimy - nie tylko naszemu środowisku, ale też całej uczelni - żeby nas troszeczkę doceniano".

Od 15 do 17 kwietnia w siedzibie wydziału przy ul. Kurta Obitza 1 odbywały się wykłady, warsztaty, koncerty i spotkania z zaproszonymi gośćmi. W ich przygotowanie zaangażowali się przedstawiciele wszystkich instytutów i katedr. "Wydarzeń było bardzo dużo. Były to przede wszystkim zajęcia popularyzatorskie. Z różnych dziedzin wiedzy - z racji tego, że Wydział Humanistyczny ma aż 15 kierunków studiów" - podsumowała Prodziekan ds. studenckich i promocji Wydziału Humanistycznego UWM dr Renata Rozbicka. "Były też imprezy o charakterze kulturalnym, rozrywkowym (występy studenckich kabaretów i teatrów, koncerty)."

Od kilku lat Dniom Humana towarzyszy hasło: "Nie tylko dla humanistów". I dlatego coraz częściej z zaproszenia korzystają także studenci z innych wydziałów oraz mieszkańcy Olsztyna. "Mieliśmy w tym roku bardzo dużą frekwencję. I było również bardzo dużo osób  z miasta. Bardzo nas to cieszy!"

Z dr Renatą Rozbicką rozmawial Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Także o tym, dlaczego warto studiować na Wydziale Humanistycznym UWM. Posłuchajcie!

15 kwietnia poznaliśmy laureatów zorganizowanego po raz pierwszy przez Instytut Polonistyki i Logopedii UWM konkursu literackiego na opowiadania fantastyczne. "Prace były bardzo zróżnicowane. Poziom również. Wygrało opowiadanie najbardziej dojrzałe, rozbudowane, trzymające czytelnika w napięciu i podsycające jego ciekawość" - ocenił koordynator konkursu dr Piotr Przytuła. Główną nagrodę zdobyła Lidia Pękalska za tekst "Kalia", który przestrzega przed nadawaniem dzieciom pewnych imion. Przynano także dwa wyróżnienia: Mateuszowi Sikorskiemu ("Upadek") oraz Oliwii Krasilewicz ("Deja Vu"). Wszyscy nagrodzeni studiują na Wydziale Humanistycznym UWM.

Jednym z najbardziej emocjonujących wydarzeń Dni Humana był tradycyjnie Bój Kierunków. "Kierunki zgłaszają swoje drużyny i odpowiadają na pytania bądź wykonują zadania" - tłumaczy Aleksandra Fafińska. Pierwsze miejsce obroniły przedstawicielki filologii polskiej. Drudzy byli studenci historii a trzeci - germaniści.

Tegoroczny program obejmował kilkadziesiąt pozycji. Nie zabrakło w nim ciekawych spotkań i warsztatów dla przyszłych dziennikarzy. O swojej pracy opowiadał m.in. Piotr Bułakowski. Dziennikarz RMF FM swoje pierwsze radiowe kroki stawiał w Radiu UWM FM. Rozmawiała z nim nasza reporterka Dominika Stawicka. Posłuchajcie!

Dużym zainteresowaniem cieszył koncert ballad rosyjskich. W Auli Teatralnej wykonywali je: prof. Aleksander Kiklewicz z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz dr Robert Bieliński (Studium Języków Obcych).

Można było także obejrzeć kilka filmów. O jednym z nich - „Chce się żyć” w reżyserii Macieja Pieprzycy - naszemu reporterowi opowiedziała dr Magdalena Osowicka-Kondratowicz z Instytutu Polonistyki i Logopedii UWM.

Ostatniego dnia rozegrano również mecz piłkarski: KADRA vs. STUDENCI. Żacy musieli w tym roku uznać wyższość wykładowców, którzy wygrali minimalnie 6-5. Dni Humana tradycyjnie zamknęło wspólne ognisko w Przystani Kortowskiej. Spotkali się tam studenci i wykładowcy - nie tylko z Wydziału Humanistycznego. Na "Muzycznej Scenie" zaprezentowali się także wokaliści związani z tą jednostką naukową.

Wydział Humanistyczny UWM w Olsztynie świętuje w tym roku swoje 50-lecie. Dni Humana wpisały się w obchody jubileuszu. Ale kolejne wydarzenia jeszcze przed nami. Ich zakończeniem będzie uroczyste i ostatnie posiedzenie Rady Wydziału 30 września. "Od 1 października już nie będzie takich rad. Więc to też będzie takie symboliczne wejście w drugie pięćdziesięciolecie" - mówi prof. Andrzej Szmyt.

Relację przygotowali: Dominika Stawicka, Paweł Pawłowski, Arkadiusz Stępień-Miernikowski i Piotr Szauer.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: