Aktualności
19.03.2019

Kształcenie dualne szansą dla studentów UWM

„Kompetencje na zamówienie, czyli panaceum na bezrobotnych absolwentów” - to hasło debaty zorganizowanej w Kortowie przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Dyskutowano głównie o studiach dualnych oraz innych formach łączenia teorii z praktyczną nauką zawodu. 

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie jest jedną z pierwszych uczelni w Polsce, która już na kilku kierunkach wprowadziła, bądź wprowadzi niebawem kształcenie dualne.

"Współpracujemy z firmą Michelin, Tetra Pak Obram, Zakładem Handlowo-Usługowym Zygmunt Żarna. Podpisaliśmy też umowy z Cedrobem, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i jesteśmy na finiszu rozmów z City Handlowy" - przypomina Prorektor ds. kształcenia i studentów UWM prof. Jerzy Przyborowski. "Na początku była to wspólna inicjatywa - z takim nachyleniem na naszą. Natomiast w tej chwili firmy same się zgłaszają do nas z propozycją wejścia w ten projekt. To nas bardzo cieszy! Wzbogaca to ofertę kształcenia, ale też pozwala modyfikować treści, poprawiać programy, wprowadza nowe, świeże spojrzenie tych, którzy zatrudniają naszych absolwentów. To jest dla nas absolutnie bezcenne."

Uczelnia czeka na kolejnych partnerów. Warto jednak zaznaczyć, że tryb studiów dualnych jest przygotowany dla wyróżniających się studentów. "To nie jest kształcenie masowe. My odpowiadamy bezpośrednio na potrzeby pracodawców. To oni tak naprawdę uczestniczą w przygotowaniu całego programu, ustawiają ścieżkę kształcenia. My musimy zadbać, aby cały program był zrealizowany. Ale jest tam wiele nowych elementów związanych z kształtowaniem specyficznych umiejętności, z dodatkowym dokształcaniem w zakresie języków obcych oraz kompetencjami miękkimi, które są bezcenne."Co można już powiedzieć o pierwszych efektach kształcenia dualnego na UWM? "To jest dopiero pierwszy rok. Jak ci studenci uzyskają dyplomy i zaczną pracować w firmie, dopiero będziemy mieli rzeczywisty obraz tego przedsięwzięcia. Ale możemy już czuć się zadowoleni, bo studenci są bardzo zainteresowani, cieszą się z tej formy kszatłcenia, są usatysfakcjonowani też wsparciem finansowym. To wszystko powoduje, że ta opinia jest pozytywna."

Podczas debaty o kształceniu dualnym realizowanym wspólnie z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie opowiadał m.in. przedstawiciel firmy Michelin - Bronisław Reddig.

Relację przygotował Piotr Szauer.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: