Aktualności
05.02.2019

Przez zabawę pokazują dzieciom zagrożenia

Katedra Kryminologii i Polityki Kryminalnej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zainaugurowała projekt „Kryminalne zagadki Olsztyna”. Jest on realizowany w formie zabawy edukacyjnej skierowanej do dzieci szkół podstawowych naszego regionu, które mają poznać czyhające na nie zagrożenia.

"Projekt dotyczy kryminologii w ujęciu z pozoru zabawowym. Jest adresowany do uczniów szkół podstawowych województwa warmińsko-mazurskiego" - mówi prof. Wiesław Pływaczewski, kierownik Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej UWM w Olsztynie. "W rzeczywistości jest to niezwykle poważny program, poważne zadanie adresowane do najmłodszych odbiorców wiedzy kryminologicznej, kryminalnej, kryminalistycznej. Chcemy poprzez taką edukacyjną zabawę pokazać różnego rodzaju sytuacje, z którymi stykają się ci najmłodsi ludzie w swoich szkołach podstawowych (zwłaszcza w szkołach wiejskich). Mówimy o przemocy, narkotykach, cyberprzestępczości, wagarach, o tym, co ewentualnie może im grozić. I chcemy zaproponować różnego rodzaju formy zapobiegania. Poprzez edukację, zabawę, rekreację i oderwanie się od czegoś, co jest złe i co może tym uczniom grozić."

Podczas pierwszego spotkania uczniowie wzięli udział w inscenizacji rozprawy sądowej. Wykład o cyberprzestępczości wygłosił dr Maciej Duda. "Wykład był poświęcony zagrożeniom związanym z przestępstwami i patologiami, które mogą wystąpić w tym cyber świecie. Używanie internetu, komórek, tabletów wiąże się z pewnego rodzaju konsekwencjami. To są małe dzieci, ale powoli muszą nabywać świadomość prawną, że za niezgodne z prawem korzystanie z internetu grozi odpowiedzialność karna. Co też jest celem naszego projektu" - mówił. "Z jednej strony dziecko może stać się ofiarą cyberprzestępstwa. Ale może być też sprawcą. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na takie rzeczy jak grooming (uwodzenie nieletnich przez osoby dorosłe), pedofilię, ale też oszustwa na portalach aukcyjnych, stalking internetowy, cyberprzemoc czy hejt w internecie."

Nasz reporter rozmawiał także z dziećmi, które uczestniczyły w inauguracyjnych zajęciach. Jak ocenili wykład i cały projekt „Kryminalne zagadki Olsztyna”? Posłuchajcie!

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Będzie realizowany przez 3 lata. Relację przygotował Paweł Pawłowski.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: