Aktualności
25.01.2019

Prof. Małgorzata Darewicz z nagrodą Prezydenta Olsztyna

Dziekan Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Małgorzata Darewicz została tegoroczną laureatką nagrody Prezydenta Olsztyna w dziedzinie nauki. Statuetki Świętego Jakuba wręczono w piątek 25 stycznia w kortowskim Centrum Konferencyjnym podczas szesnastej już gali.

Prof. Małgorzata Darewicz z Kortowem związana jest od czasów studenckich. W 1988 ukończyła studia z zakresu technologii żywności w Akademii Rolniczo-Technicznej i od razu rozpoczęła pracę w Zakładzie Biochemii Żywności (obecnie Katedra Biochemii Żywności),  z którym związana jest przez ponad 30 lat.  Wykłada biochemię żywności a w swoich badaniach zajmuje się biologicznie aktywnymi substancjami występującymi w żywności. Za działalność naukową była już wielokrotnie nagradzana (m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi).

Jak przyjęła informację o przyznaniu jej w tym roku Statuetki Św. Jakuba? "To najbardziej prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez Prezydenta Olsztyna. Traktuję je jako wyróżnienie nie tylko mnie, ale całej społeczności Wydziału Nauki o Żywności - za wkład jaki na przestrzeni ponad 70 lat wnieśliśmy w badania poświęcone żywności w aspekcie zdrowia społeczeństwa. To duża satysfakcja i poczucie, że badania, które robimy są dostrzeżone, mają znaczenie dla otoczenia społeczno-gospodarczego i że cała praca ma sens."

Z prof. Małgorzatą Darewicz rozmawiał Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Posłuchajcie!

Podczas tegorocznej Gali Prezydenta Olsztyna statuetką Świętego Jakuba w dziedzienie sportu został także wyróżniony reprezentujący klub AZS UWM Olsztyn Konrad Bukowiecki. Kulomiot pobił w zeszłym roku rekord Polski w pchnięciu kulą (potem lepszy wynik uzyskał jednak Michał Haratyk). Sięgnął też po srebrny medal Mistrzostw Europy. A wszystko to osiągnął zmagając się z kolejnymi kontuzjami. "To już kolejny raz, kiedy skręciłem kostkę. Trzeba coś z tym zrobić. Trzeba się wziąć za swoje zdrowie. Bo jeśli będzie zdrowie, to będą też wyniki" - mówił w rozmowie z naszym reporterem po powrocie z Berlina.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: