Aktualności
23.01.2019

Dr Maria Michalczyk wygrała plebiscyt Belfer 2018

Tytuł Belfra UWM już po raz czwarty powędrował na Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zwyciężczynią trzynastej edycji plebiscytu została dr Maria Michalczyk z Katedry Parazytologii i Chorób Inwazyjnych. Gala odbyła się 23 stycznia w kortowskim Centrum Konferencyjnym.

Dr Maria Michalczyk bardzo ceni sobie kontakt ze studentami. A oni to odwzajemniają. "Ze studentami mam kontakt na trzecim roku podczas zajęć z parazytologii i chorób inwazyjnych. Potem spotykamy się na piątym roku, gdzie omawiamy choroby owadów użytkowych. Uwielbiam swoją pracę. Chcę robić to najlepiej, żeby sprawiało mi to przyjemność. Jestem osobą, która dzięki pracy ma energię. Uwielbiam zajęcia ze studentami" - mówiła w studiu Radia UWM FM.

Jej naukową miłością są pszczoły. "Są fantastyczne! I podczas zajęć wielu ciekawych rzeczy o nich można się dowiedzieć. To w jaki sposób one się komunikują, jak rozmawiają, tańczą, jakie funkcje pełnią, co dzieje się w ich ulu - to są ciekawostki." Jak podkreśla - tytuł Belfra traktuje jak nagrodę Nobla za swoją pracę dydaktyczną. A czym interesuje się w wolnym czasie? "Sportem! Bieganie sprawia mi wielką frajdę. W zeszłym roku próbowałam nawet namówić studentów na Bieg Uniwersytecki i parę osób ze mną biegło."

Drugie miejsce plebiscytu Belfer 2018 zajął dr Damian Wiśniewski z Wydziału Matematyki i Informatyki. Już drugi raz znalazł się w najlepszej trójce finałowego głosowania. Trzeci był w tym roku prof. Paweł Wysocki z Wydziału Bioinżynierii Zwierząt. Warto podkreślić, że  oddano rekordową liczbę 35 tysięcy głosów (głosować można było za pośrednictwem specjalnej aplikacji raz dziennie od 11 do 18 stycznia).

Szersza relacja z trzynastej gali - w czwartek po 15 na antenie Radia UWM FM.

 

Plebiscyt Belfer pierwszy raz został rozstrzygnięty w 2005 roku. Jego pomysłodawcami byli: Małgorzata Sadowska i Łukasz Staniszewski - ówczesny redaktor naczelny Radia UWM FM. W kolejnych latach organizacją zajęła się Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego UWM. 

Tytuł Belfra na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie został w tym roku przynany po raz trzynasty. W finale plebiscytu zwyciężali dotąd przedstawiciele pięciu wydziałów: Wydziału Matematyki i Informatyki oraz Wydziału Medycyny Weterynaryjnej (po 4 razy), Wydziału Bioinżynierii Zwierząt oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych (po 2 razy) i Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa.

A to pełna lista laureatów:
Belfer 2004 - dr Wojciech Cymerman (Wydział Geodezji i Gospodarki Przestrzennej)
Belfer 2005 - dr Andrzej Dawidowicz (Wydział Matematyki i Informatyki)
Belfer 2008 - dr hab. Wojciech Kozera (Wydział Bioinżynierii Zwierząt)
Belfer 2009 - dr Tomasz Maślanka (Wydział Medycyny Weterynaryjnej)
Belfer 2010 - dr wet. Wojciech Barański (Wydział Medycyny Weterynaryjnej)
Belfer 2011 - mgr Karolina Wojciechowska (Wydział Nauk Ekonomicznych)
Belfer 2012 - dr Sławomir Kulesza  (Wydział Matematyki i Informatyki)
Belfer 2013 - dr Agnieszka Zawadzka  (Wydział Matematyki i Informatyki)
Belfer 2014 - dr Stanisław Drozda  (Wydział Matematyki i Informatyki)
Belfer 2015 - dr Anna Snarska (Wydział Medycyny Weterynaryjnej)
Belfer 2016 - dr hab. Wojciech Kozera (Wydział Bioinżynierii Zwierząt)
Belfer 2017 - dr Tomasz Wierzejski (Wydział Nauk Ekonomicznych)
Belfer 2018 - dr Maria Michalczyk (Wydział Medycyny Weterynaryjnej)

Przyjaciele - stań się jednym z nich: