Aktualności
06.12.2018

Najwyższy w historii grant dla humanistów z UWM

Prawie 1,4 miliona złotych otrzymali z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego naukowcy z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na realizację interaktywnego atlasu statystyczno-demograficznego Królestwa Polskiego lat 1815-1914. Prace nad projektem potrwają 5 lat.

"W ostatniej edycji Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki otrzymaliśmy duży grant. To dosyć istotny projekt, który zakłada gruntowną kwerendę w archiwach, bibliotekach polskich i zagranicznych. Celem jest wydobycie wszystkich możliwych informacji na temat danych statystycznych odnoszących się do Królestwa Polskiego. One są dosyć liczne, ale rozproszone i nieujednolicone" - tłumaczy kierownik projektu prof. Krzysztof Narojczyk.

"Od bardzo dawna zajmuję się informatyką historyczną. Przekonałem się jak wiele danych statystycznych przedstawionych w tradycyjnej formie tabelarycznej dla przeciętnego odbiorcy jest nieczytelna. Bardzo trudno jest szukać zależności i dostrzegać je pomiędzy większą ilością danych." Dr hab. Andrzej Kortyko dodaje natomiast: "Będziemy mieli pewien program, który zwizualizuje ale też będzie pokazywał dane. Dla młodych naukowców to kapitalny obszar do badań i pokazania pewnych procesów, których się wcześniej nie dostrzegało."

Kwerenda będzie prowadzona w Polsce, ale też m.in. w Moskwie i Sankt Petersburgu. Ma także powstać portal internetowy na którym naukowcy zaprezentują wyniki swoich badań. Prace rozpoczną się prawdopobnie w styczniu 2019 roku. "W tej edycji złożono 289 projektów. Finalizację pozytywną uzyskało 37. Selekcja była ostra. Tym bardziej cieszy nas, że to co zaprezentowaliśmy ekspertom znalazło uznanie w ich oczach" - przynaje prof. Narojczyk. Dodajmy, że w mininisterialnym konkursie dofinansownie w kwocie 800 tysięcy złotych uzyskał także projekt dra hab. Sławomira Augusiewicza z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych.

Z prof. Krzysztofem Narojczykiem i drem hab. Andrzejem Korytko rozmawiał Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Posłuchajcie!

Zespół naukowy projektu tworzą: prof. Krzysztof Narojczyk (kierownik projektu), dr hab. Andrzej Korytko z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz dr hab. Konrad Wnęk i dr hab. Lidia Zyblikiewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: