Aktualności
06.12.2018

Na UWM nauczysz się esperanto

Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Esperantystów organizuje na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zajęcia nauki języka esperanto. Spotkania odbywają się w każdy czwartek o 15 w sali nr 15 budynku przy ul. Kurta Obitza 1. Naszym gościem był Adam Frenszkowski.

"Język eperanto jest to język sztuczny, opracowany przez jednego człowieka - Ludwika Zamenhofa - w drugiej połowie XIX wieku. Celem jego stworzenia miało był zbliżenie do siebie wszystkich ludzi na świecie" - przypomina prezes Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Esperantystów Adam Frenszkowski. "Zamenhofowi przyświecała taka troszeczkę utopijna idea, ale bardzo szczytna - żeby zlikwidować wszelkie konflikty, wojny i nieporozumienia między ludźmi na świecie. On wyszedł z założenia, że przyczyną zła jest to, że ludzie nie potrafią się porozumieć, mówią różnymi językami i nie sa w stanie się dogadać. A cele są te same. Wszyscy dążą do szczęścia, dobra i gdyby byli w stanie powiedzieć sobie jakie mają pragnienia, wówczas okazałoby się, że wszelki konflikty są niepotrzebne."

"Język esperanto jest najłatwiejszym językiem na świecie" - przekonuje nasz gość. "Jego olbrzymią zaletą jest prostota. Został stworzony przez jednego człowieka i wszystko opiera się na prostych, logicznych zasadach. Całej gramatyki można się w ciągu tygodnia, dwóch!" Obecnie posługuje się nim około miliona osób na świecie. "To jest jedna wielka rodzina! Jeżeli znam angielski - owszem, dogadam się zagranicą. Ale czy ktoś się mną zainteresuje jako człowiekiem? Niekoniecznie. Natomiast esperanto zbliża ludzi. Chcesz robić interesy za granicą - ucz się angielskiego. Chcesz mieć przyjaciół na całym świecie - ucz się esperanto".

Z Adamem Frenszkowskim rozmawiał Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Posłuchajcie!

Chcecie nauczyć się języka esperanto? Macie okazję podczas specjalnego darmowego kursu na Wydziale Humanistycznym UWM w Olsztynie - w każdy czwartek o 15 w sali nr 15.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: