Aktualności
05.12.2018

Choinka na 20-lecie uczelni

Pracownicy Biblioteki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie kolejny raz zaskoczyli swoją choinką. To już tradycja, że w budynku przy ul. Oczapowskiego w Kortowie na początku grudnia powstaje nieszablonowe drzewko. W tym roku zostało stworzone m.in. z... kart historii UWM.

"Zaczęliśmy trochę z przypadku w 2011 roku. Pierwsza w Polsce choinka z książek tak się spodobała, że stało się to tradycją. Ona zmusza nas do bardzo kreatywnego podejścia do tematu. I nie ukrywamy, że jest to coraz trudniejsze" - przyznaje jeden z twórców drzewka Maciej Rynarzewski. "W tym roku mamy temat związany z 20-leciem naszego uniwersytetu. To zapis historii 20 lat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Staramy się pokazać nie tylko daty, ale też wydarzenia, organizacje, wszystko to, co wpisuje się w życie uniwersytetu. Każda plansza opowiada o czymś innym."

Podstawą do stworzenia choinki było oficjalne kalendarium uniwersyteckie. A tworzą ją m.in. artykuły i strony z Wiadomości Uniwersyteckich, czyli oficjalnego pisma UWM, które opisuje co miesiąc najważniejsza wydarzenia na uczelni. "Zaczęło się od pomysłu. Później trzeba było to wszystko zgromadzić. Wielka sterta, cały pokój wyłożony posortowanymi materiałami. I później zawężaliśmy ten wybór. A na końcu było klejenie tego wszystkiego na kartkach aż powstało coś z czego byliśmy zadowoleni." Ostatecznie na stelażu znalazło się 120 plansz. W tym dwie przedstawiające... Radio UWM FM.

Choinkę będzie można oglądać na pewno do końca roku. Ale bibliotekarze nie wykluczają, że będzie im towarzyszyć nawet do połowy stycznia.

Relację przygotował Arkadiusz Stępień-Miernikowski.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: