Aktualności
04.12.2018

Studenci wybierają najlepszego Belfra UWM w 2018 roku

Od 3 do 9 grudnia na wszystkich wydziałach Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie trwa głosowanie w pierwszym etapie plebiscytu Belfer 2018. Studenci zdecydują, który wykładowca będzie reprezentował ich w finale. Najpopularniejszego nauczyciela akademickiego UWM poznamy 23 stycznia.

Tytuł Belfra na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie zostanie przynany po raz trzynasty. W poprzednich edycjach plebiscytu zwyciężali przedstawiciele pięciu wydziałów: Wydział Matematyki i Informatyki (4 razy), Wydział Medycyny Weterynaryjnej (3 razy), Wydział Bioinżynierii Zwierząt oraz Wydział Nauk Ekonomicznych (po 2 razy) i Wydział Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa.

Plebiscyt Belfer pierwszy raz został rozstrzygnięty w 2005 roku. Jego pomysłodawcami byli: Małgorzata Sadowska i Łukasz Staniszewski - ówczesny redaktor naczelny Radia UWM FM. W kolejnych latach organizacją zajęła się Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego UWM. Przed rokiem najlepszy okazał się dr Tomasz Wierzejski z Wydziału Nauk Ekonomicznych. Z kolei dr hab. Wojciech Kozera z Wydziału Bioinżynierii Zwierząt UWM jako jedyny dwukrotnie sięgnął po statuetkę.

"Belfer to nagroda dla nauczyciela akademickiego, który najbardziej współpracuje ze studentami, najlepiej mu to wychodzi i studenci to doceniają"  - tłumaczy rzecznik RUSS UWM Błażej Szumała. "Można wybrać z każdego wydziału jednego belfra. Przy czym musi to być nauczyciel akademicki zatrudniony na naszej uczelni. Każdy wydział ma dowolność w formie wyboru. Czasami są to zwykłe urny i kartki do głosowania rozstawione na wydziałach. A czasami jest to głosowanie na grupach fejsbukowych czy też mailowe. Przez cały tydzień zbierane są głosy". Listę finalistów poznamy w najbliższy poniedziałek.

Głosowanie finałowe odbędzie się tydzień przed zaplanowaną na 23 stycznia galą plebiscytu Belfer 2018. "Odbędzie się przez aplikację. Siedemnastu belfrów stanie do rywalizacji o miano najlepszego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Są nagrody. Ale jest to również niesamowite wyróżnienie dla nauczyciela akademickiego i nobilitacja. Bo każdego roku jest wybierany jednej najbardziej prostudencki belfer." - dodaje Błażej Szumała.

Z Błażejem Szumałą rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!

A to pełna lista dotychczasowych laureatów plebiscytu Belfer.

Belfer 2004 - dr Wojciech Cymerman (Wydział Geodezji i Gospodarki Przestrzennej)
Belfer 2005 - dr Andrzej Dawidowicz (Wydział Matematyki i Informatyki)
Belfer 2008 - dr hab. Wojciech Kozera (Wydział Bioinżynierii Zwierząt)
Belfer 2009 - dr Tomasz Maślanka (Wydział Medycyny Weterynaryjnej)
Belfer 2010 - dr wet. Wojciech Barański (Wydział Medycyny Weterynaryjnej)
Belfer 2011 - mgr Karolina Wojciechowska (Wydział Nauk Ekonomicznych)
Belfer 2012 - dr Sławomir Kulesza  (Wydział Matematyki i Informatyki)
Belfer 2013 - dr Agnieszka Zawadzka  (Wydział Matematyki i Informatyki)
Belfer 2014 - dr Stanisław Drozda  (Wydział Matematyki i Informatyki)
Belfer 2015 - dr Anna Snarska (Wydział Medycyny Weterynaryjnej)
Belfer 2016 - dr hab. Wojciech Kozera (Wydział Bioinżynierii Zwierząt)
Belfer 2017 - dr Tomasz Wierzejski (Wydział Nauk Ekonomicznych)

Przyjaciele - stań się jednym z nich: