Aktualności
04.12.2018

Reportaż to prawda

Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak - uznani i wielokrotnie nagradzani autorzy reportaży radiowych byli gośćmi Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Przyjechali na Wydział Humanistyczny, by poprowadzić warsztaty związane z tym gatunkiem oraz zarazić studentów chęcią zgłębiania tajników jego tworzenia.

Foto: Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM w  Olsztynie

"Żyjemy w coraz bardziej plastikowym świecie. Produkcje radiowe czy telewizyjne są odległe od prawdziwego życia... A reportaż pozwala pokazać to życie takim, jakim ono jest. I to jest coś bardzo atrakcyjnego dla ludzi, bo jesteśmy zmęczeni tą fikcją. Chcemy dotykać, słyszeć i być wśród rzeczy prawdziwych. I trudno mi myślec o czymś, co bardziej dotyka prawdy o życiu niż reportaż" - mówi Henryk Dedo. A Waldemar Kasperczak dodaje: "Reportaż ma też taką niezwykłą moc, że może sprawić coś, co pomoże - nie tylko bohaterowi, ale i słuchaczom!".

Dlaczego autorzy reportaży radiowych postanowili spotkać się ze studentami Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie? "To są studenci dziennikarstwa. Mam nadzieję, że ten temat brzmi głośno w ich dźwięku. Chcieliśmy, żeby spotkali się z ludźmi, którzy od 25 lat zmagają się z tą materią i są tam, gdzie jest prawdziwe życie. Mamy nadzieję, że zainspirujemy tych młodych ludzi i zaczną fajną przygodę z dokumentem" - zdradził Henryk Dedo.

Z Henrykiem Dedo i Waldemarem Kasperczakiem spotkała się Klaudia Parzych. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

W 2017 roku Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak zostali laureatami "Melchiorów". Zdobyli nagrodę Radiowego Reportażysty Roku "za niezwykłą wrażliwość w poszukiwaniu prawdy swoich bohaterów, pokazywanie piękna człowieka w sytuacjach, zdawałoby się, bez wyjścia".

Przyjaciele - stań się jednym z nich: