Aktualności
20.11.2018

UWM doceniony w Zagrzebiu za innowacyjność

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie zdobył kilka nagród podczas listopadowych targów wynalazczości Budi Uzor 2018 w Zagrzebiu. Uczelnię w Chorwacji reprezentowali pracownicy Centrum Innowacji i Transferu Technologii. A gośćmi wydarzenia byli wynalazcy z całego świata.

Podczas chorwackich targów zaprezentowany został m.in. podajnik pneumatyczno-wibracyjny do iniekcji zapraw, którego autorem jest prof. Robert Wójcik z Instytutu Budownictwa UWM w Olsztynie. "To rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw problemowi pękania ścian - w starszych, zabytkowych budynkach. To jest urządzenie, które służy do wstrzykiwania zapraw, tak aby zniwelować lukę, aby ta degradacja ścian nie postępowała. To jest bardzo innowacyjne rozwiązanie. Nie ma czegoś takiego na rynku" - tłumaczy broker innowacji z Centrum Innowacji i Transferu Technologii UWM Konrad Szydłowski. Ten wynalazek został nagrodzony złotym medalem Chorwackiego Stowarzyszenia Wynalazców oraz medalem Rumuńskiego Stowarzyszenia Wynalazców. Pracę prof. Wójcika docenili też naukowcy z Rosji i Iranu - przynając swoje wyróżnienia.

Drugi z przedstawianych w Zagrzebiu przez UWM wynalazków to prototyp falochronu generującego energię elektryczną. Jego autorami są: Mateusz Pietkiewicz i Andrzej Ostrowski - doktoranci z Wydziału Nauk Technicznych. "Jest to taka powierzchnia, którą się lokuje na nabrzeżu morza. Fala uderza w nią wprawiając ją w ruch. No i oczywiście poprzez odpowiedni mechanizm tego ruchu powstaje energia elektryczna. I muszę powiedzieć, że wzbudziło to duże zainteresowanie, ponieważ wpisuje się w nurt energii odnawialnej i ochrony środowiska." Dowodem uznania było też przynanie młodym naukowcom srebrnego medalu Chorwackiego Stowarzyszenia Wynalazców i wyróżnienie gości z Iranu.

Z Konradem Szydłowskim z Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie rozmawiał Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Posłuchajcie!

Targi Inova - Budi Uzor 2018 odbyły się w dniach 13-17 listopada w Zagrzebiu. W Chorwacji prezentowana była także oferta kształcenia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i uroki studiowania w najpiękniejszym miasteczku akademickim w Polsce.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: