Aktualności
19.11.2018

Tonda Kinoko i Pracownia Tańca Pryzmat docenieni we Włoszech

Dr hab. Antoni Grzybek z Instytutu Sztuk Pięknych Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wrócił niedawno z Włoch, gdzie wspólnie z aktorami z Pracowni Tańca Pryzmat przedstawił spektakl "Overground". Został on nagrodzony w międzynarodowym konkursie „Of Death and Dying”.

Dr hab. Antoni Grzybek z Pracownią Tańca Pryzmat współpracował już wczesniej realizując spektakl "Pan Kejk". Ponownie ich drogi zeszły się właśnie przy okazji włoskiego konkursu. "Nie jest to łatwa wpółpraca. Ścierają się dwa różne światy: tańca, obrazu, świat artystów wizualnych, którzy często są bardziej introwertyczni niż tancerze czy aktorzy. Ale spektakl wyszedł całkiem fajnie no i nastąpiła kontynuacja" - wspomina. Olsztyński spektakl "Overground" został wybrany z około 500 nadesłanych do konkursu i zakwalifikowany do finałowej dwudziestki. "Okazało się, że byliśmy jedynym zza granicy, który znalazł się w tym finale. To jest bardzo duże wyróżnienie. I tym sposobem po kilku miesiącach od tej decyzji znaleźliśmy się we Włoszech."

Artyści w Italii pracowali nad finalizacją swojego pomysłu. Na przełomie października i listopada spędzili dwa tygodnie niedaleko Lukki. "To było na przedmieściach, w górach - w miejscowości Vorno - gdzie mieści się niesamowity, ogromny ośrodek kultury połączony z gospodarstwem ekologicznym i fantastyczną restauracją. To wszystko razem tworzy bardzo szczególny klimat do pracy".

O pracy nad spektaklem i swojej w nim roli wykładowca i artysta sztuk wizualnych znany też pod pseudonimem Tonda Kinoko opowiadał w studiu Radia UWM FM. A spotkał się z nim Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: