Aktualności
08.11.2018

Komisja Emigrantologii Słowian przenosi się na UWM

Instytut Słowiańszczyzny Wschodniej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie został doceniony przez naukowców zajmujących się badaniem emigrantologii w Polsce. Z Opola do Kortowa została przeniesiona siedziba Komisji Emigrantologii Słowian. Funkcję jej sekretarza powierzono prof. Iwonie Ndiaye.

"Do Olsztyna formalnie została przeniesiona siedziba Komisji Emigrantologii Słowian Międzynarodowego Komitetu Slawistow. Dotychczas jej siedzibą było Opole" - mówi prof. Iwona Ndiaye. "W tym roku zaproponowaliśmy posiedzenie Komisji w ramach konferencji, którą organizujemy, poświęconej problemom współczesnej emigrantologii. Odbyło się ono 22 października. I na nim zapadła taka decyzja Prezydium. Taką propozycję wniósł przewodniczący Komisji prof. Lucjan Suchanek, który jest ogromnym autorytetem jeżeli chodzi o filologię wschodniosłowiańską a przede wszystkim o badania emigrantologiczne w Polsce. Bo pierwsze tematy z tego zakresu realizował właśnie prof. Suchanek na Uniwersytecie Jagiellońskim."

Jakie znaczenie ma ta decyzja dla Instytutu Słowiańszczyzny Wschodniej UWM w Olsztynie? "Ogromne! Przede wszystkim to prestiż dla naszego wydziału, także dla całej uczelni. Bo mówimy o Międzynarodowym Komitecie Slawistów, który skupia najważniejszych badaczy, specjalistów, filologów z całego świata. Ale także ugruntowuje to pozycję naszej jednostki wśród tych ośrodków akademickich w Polsce, które zajmują się dziejami przede wszystkim emigracji rosyjskiej i historii dziejów literatur wschodniosłowiańskich. To też podsumowanie wielu lat pracy naszej jednostki" - dodaje prof. Ndiaye.

Z prof. Iwoną Ndiaye rozmawiał Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Posłuchajcie!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: