Aktualności
08.11.2018

Historyk z UWM doceniony przez środowisko

Dr hab. Andrzej Korytko z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie został wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Historycznego. W Kortowie także od przyszłego roku odbywać będzie się Olimpiada Historyczna, która jest jednym z najstarszych przedsięwzięć edukacyjnych w Polsce.

"Olimpiada ma już 45 lat. I to jest faktycznie takie przedsięwzięcie popularyzacyjne a jednocześnie edukacyjne" - tłumaczy dr hab. Andrzej Korytko. "Przez olimpiadę przewinęło się już ponad 100 tysięcy uczniów. Jest ona trzyetapowa - jest etap szkolny, okręgowy i centralny. Ma swoją renomę, historię i tak naprawdę wrosła już nie tylko w środowisko historyczne, ale też w tę przestrzeń uczniowską, nauczycieli. To jest też pewna instytucja, która integruje w pewnym sensie społeczeństwo wokół miłośników Klio."

Z ramienia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie za przebieg olimpiady obok dr hab. Andrzeja Korytko odpowiadać będzie dr hab. Barbara Krysztopa-Czupryńska z Zakładu Historii Nowożytnej Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych. Do Olsztyna olimpiada przenosi się z Torunia. Historycy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika organizowali ją przez 28 lat.

Z drem hab. Andrzejem Korytko spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Dr hab. Andrzej Korytko już od 2006 roku zasiada we władzach centralnych Polskiego Towarzystwa Historycznego. W poprzedniej kadencji (2015-2018) pełnił funkcję zastępcy sekretarza generalnego tej organizacji i odpowiadał za kontakty z oddziałami terenowymi (sam kieruje tym olsztyńskim - już od kilkunastu lat). Obecnie jako wiceprezes PTH będzie odpowiedzialny za olimpiady historyczne oraz popularyzację tej nauki.

Polskie Towarzystwo Historyczne powstało w 1886 roku we Lwowie. Obecnie w ponad 40 oddziałach terenowych zrzesza około 4 tysiące członków – naukowców i miłośników historii.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: