Aktualności
16.06.2011

Baba z Olsztyna

Baba z Olsztyna

Ideą pomysłu są: z jednej strony staropruski wojownik- Baba stojąca na dziedzińcu Zamku w Olsztynie, z drugiej Olsztyn jako miasto z dominacją kobiet. Tak właśnie powstał pomysł "Baba z Olsztyna ".
Inicjatorami i mecenasami projektu są architekt Tomasz Lella- właściciel Studia Form Architektonicznych "Pantel" oraz jego żona Anna. Celem równorzędnym jest prezentacja dorobku artystycznego twórców i artystów, a w szczególności Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Liceum Plastycznego w Olsztynie a także wsparcie rozwoju turystyki Miasta Olsztyn.
Zawiązana została współpraca z dziekanem Wydziału Sztuki Prof. Piotrem Obarkiem oraz dyrektorem Liceum Plastycznego Aleksandrem Kuberskim. Celem happeningu jest prezentacja dzieł sztuki w postaci współcześnie malowanych "Bab" stworzonych na wzór Baby staropruskiej. Miejscem ekspozycji będzie Stare Miasto w Olsztynie- jako galeria na świeżym powietrzu. Twórcami jednostkowych dzieł sztuki, nazywanych "Babami z Olsztyna " są profesorowie i studenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, jako wiodący reprezentant środowiska artystów, nauczyciele i uczniowie Liceum Plastycznego oraz indywidualni artyści .
Dzieła te rozstawione będą na Starym Mieście w Olsztynie w dniach 18-19 czerwca i będą stały jako stała ekspozycja "Bab z Olsztyna " przez dwa miesiące. W tych dniach na Starym Mieście będą również prezentowane inne dzieła artystów plastyków, uczniów i studentów oraz rzemieślników, które będzie można w tych dniach zakupić.
Zwieńczeniem happeningu będzie licytacja indywidualnych dzieł sztuki w postaci "Bab", w niedzielę dnia 19 czerwca o godz. 15:00 przy Starym Ratuszu na scenie staromiejskiej. Do udziału w licytacji mogą przystąpić zarówno osoby prywatne jak i firmy czy przedsiębiorstwa- wszyscy, którzy czują się związani z naszym miastem.

Więcej informacji oraz dokładny program można znaleźć na stronie: http://www.babazolsztyna.pl/

 

Przyjaciele - stań się jednym z nich: