Aktualności
12.10.2018

Kolejna wystawa Artystycznej Rezerwy Twórczej

Artyści amatorzy związani z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie już po raz ósmy zapraszają do obejrzenia swoich prac w Bibliotece Uniwersyteckiej. Wernisaż odbył się 12 października a wystawa czynna będzie do 20 grudnia. Co się na niej znalazło? Sprawdziliśmy!

Artystyczna Rezerwa Twórcza (A.R.T.) to grupa emerytowanych i obecnych pracowników olsztyńskiej uczelni, którzy realizują się także malując lub rysując obrazy i ikony, tworząc rękodzieło, rzeźbę, ceramikę lub fotografując.

"Grupa powstała osiem lat temu. Przedstawiamy kolejne wystawy i trzeba powiedzieć, że najpierw było nas 12-13 a teraz jest już ponad 30!" - wspomina prof. Antoni Jarczyk przewodniczący Artystycznej Rezerwy Twórczej. "Wystawy są dla nas zawsze dużym przeżyciem. Każdy co roku coś nowego tworzy i jest ciekaw reakcji publiczności. I tu słuchamy, dyskutujemy. Przechodzimy od pozycji do pozycji i twórca omawia, co go inspirowało, co chciał wyrazić."

Wystawa prac artystów nieprofesjonalnych związanych z UWM na stałe wpisała się w kalendarz uniwersyteckich wydarzeń kulturalnych. Można ją oglądać w galerii wystawienniczej Biblioteki Uniwersyteckiej w godzinach pracy tej placówki do 20 grudnia. Wernisaż odbywa się zwykle w okolicy Dnia Edukacji Narodowej. Honorowym patronatem wydarzenie objął JM Rektor UWM w Olsztynie prof. Ryszard Górecki.

Relację przygotował Arkadiusz Stępień-Miernikowski

Poniżej lista pracowników uczelni, którzy w tym roku zaprezentowali swoje prace.

Malarstwo, ikony, rysunek: Maria Bentkowska, Eryka Białłowicz, Janusz Bieńkowski, Marta Bulik, Danuta Domska, Krystyna Grabka, Antoni Jarczyk, Teresa Kosman, Halina Krasińska, Marian Michałowski, Irena Olszewska, Michał Ostrowski.
Rzeźba, ceramika: Marzena Dadasiewicz, Antoni Jarczyk, Marta Bulik.
Rękodzieło artystyczne: Anna Bednarska, Ewa Bednarska, Eryka Białłowicz, Barbara Chodań, Stanisław Czachorowski, Teresa Dziedzic, Krystyna Grabka, Czesława Jabłonowska, Halina Krasińska, Natalia Machałek, Anna Spodniewska, Anna Szepelska-Sell, Sylwia Zadworna.
Fotografika: Marzena Baniel, Marek Hasso-Agopsowicz, Bożenna Koper, Elżbieta Szafranko, Elżbieta i Feliks Walichnowscy.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: