Aktualności
04.10.2018

Jacy byli mężczyzni w Polsce XIX wieku?

Na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w dniach 4-5 października odbywa się sesja naukowa poświęcona... mężczyznom. "Życie prywatne Polaków w XIX wieku. o mężczyźnie (nie)zwyczajnie" - to hasło konferencji zorganizowanej przez Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych UWM.

"O mężczyznach w historii wiemy bardzo dużo. Tak naprawdę w większości jest to historia męska. Mamy męskich bohaterów, męskie organizacje, historię wojskowości, która też jest historią męską. Natomiast bardzo niewiele wiemy o tym mężczyźnie w domu, po pracy, poza obowiązkami i życiem zawodowym, publicznym" - mówi dr Maria Korybut-Marciniak. "Podczas konferencji zajmujemy się przede wszystkim tą historią niepolityczną, dotyczącą życia intymnego, codziennego jednostki. Odkrywamy tego człowieka z przeszłości z bardzo różnych źródeł."

Jak bardzo zmienili się mężczyźni na przestrzeni wieków? "Zawsze mam wrażenie, że XIX wieku wszystko się zaczęło. Oczywiście różnica jest diametralna, przede wszystkim jeśli chodzi o codzienność i struktury społeczne. Są jednak podobne emocje, ludzie podobnie reagują. Natomiast zmienia się otoczenie."

W konferencji udział biorą przede wszystkim naukowcy - z kilkunastu najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce. Nasz reporter rozmawiał z kustosz Domu Jana Matejki - oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie Martą Kłak-Ambrożkiewicz, która opowiadała właśnie o polskim malarzu historycznym. O jego życiu prywatnym, zainteresowaniach i problemach codzienności.

Współorganizatorami konferencji są: Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Olsztynie oraz Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego.

Relację przygotował Arkadiusz Stępień-Miernikowski

Motywem przewodnim sesji naukowej jest świat XIX-wiecznego mężczyzny w perspektywie prywatności.  Peregrynacja przez XIX stulecie ukazuje przede wszystkim sylwetki mężczyzn przez pryzmat ich aktywności publicznej, pracy zarobkowej, udziału w kampaniach wojennych i powstaniach narodowych, a także utartych w świadomości społecznej ról, jakie stawiały przed nim panujące realia społeczno-obyczajowe oraz obowiązujące wzorce i kanony. W planowanej sesji chcemy przyjrzeć się mężczyznom od strony ich codzienności, relacji prywatnych, przeżyć wewnętrznych, tożsamości psychicznej i fizycznej, postrzegania zmian cywilizacyjnych i kulturowych oraz przemian społecznych i reakcji na umacnianie się pozycji kobiety. Bohaterami sesji będą zatem Polacy z różnych środowisk społecznych, o różnym poziomie wykształcenia, zarówno ci spełniający widoczne role w społeczeństwie, jak również aktorzy całkowicie transparentni. To (nie)zwyczajne spojrzenie na dziewiętnastowiecznych Polaków ma zachęcić humanistów do podjęcia nowej perspektywy badawczej i dać szansę na ciekawe, inspirujące refleksje związane z motywacjami działań jednostki i kształtowania jej tożsamości.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: