Aktualności
21.09.2018

Dyskusja o wyzwaniach ochrony środowiska na UWM

„Współczesne wyzwania ochrony środowiska”  - to hasło Międzynarodowej Konferencji Naukowej zorganizowanej przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie przy współpracy z Uniwersytetem w Białymstoku oraz Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie. Jej celem jest dyskusja na tematy związane z ochroną prawną środowiska i jego zasobów, rozwijanie naukowej współpracy międzynarodowej oraz wypracowanie efektywnych rozwiązań legislacyjnych i edukacyjnych.

Jak mówił w rozmowie z naszą reporterką Przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji dr Rafał Łyżwa z Wydziału Prawa i Administracji UWM w Olsztynie, chodzi przede wszystkim o wymianę doświadczeń  w zakresie ochrony środowiska - we wszelkich możliwych aspektach. "Zarówno jeśli chodzi o ochronę cywilno-prawną, administracyjno-prawną jak również karno-prawną. Mamy różne doświadczenia jeśli chodzi o regulacje w Polsce czy Unii Europejskiej. A jesteśmy ciekawi jak ta problematyka wygląda w innych krajach, zwłaszcza tych, które do Unii nie należą. Mamy tu w szczególności na myśli Rosję. Część zaproszonych przez nas gości pochodzi z instytucji rosyjskich, m.in. z Państwowej Akademii Nauk w Moskwie czy Uniwersytetu im. Immanuela Kanta w Kaliningradzie."

Jak podkreślał Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Ryszard Górecki - działania na rzecz środowiska to jeden z priorytetów uczelni. "To niemiernie ważne zadanie dla nas wszystkich - zwłaszcza naszego Uniwersytetu, który jest zlokalizowany na pięknym terenie. Dlatego też na najbliższym posiedzeniu Senatu będzie uchwała odnośnie utworzenia na naszej uczelni Centrum Bezpieczeństwa i Monitoringu Ochrony Środowiska. To będzie wzorem nie tylko dla naszego kraju, ale dla krajów europejskich."

Gościem konferencji był m.in. Prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski. "Można powiedzieć, że mamy prawo być dumni w ostatnich 20 latach, które się nam w Polsce udały i są takie o których najchętniej byśmy w ogóle nie mówili. To, co się udało to gospodarka wodno-ściekowa - to, jak wyglądały w Polsce rzeki, jeziora na początku lat 90-tych i jak wyglądają teraz. To radykalna zmiana - w dużej części z wykorzystaniem funduszy europejskich. Samorządy terytorialne pobudowały wielkie oczyszczalnie ścieków. Dzisiaj czystość wód wygląda całkiem inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu. No i jest rzecz, o której chętnie byśmy nie mówili, czyli zanieczyszczenie powietrza! Tu jesteśmy na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej. Sprośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie ponad 30 to miasta w Polsce..." - mówił Kwiatkowski.

Olsztyńską konferencję honorowym patronatem objął Minister Środowiska. Relację przygotowała Marta Wróblewska.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: