Aktualności
13.09.2018

Sukces doktorantek z Wydziału Bioinżynierii Zwierząt UWM

Doktorantki z Wydziału Bioinżynierii Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - mgr inż. Sara Dzik oraz mgr inż. Joanna Żebrowska - zajęły kolejno I i II miejsce w Konkursie Młodych Badaczy im. Jerzego Będkowskiego, organizowanym w ramach XXX Międzynarodowego Sympozjum Drobiarskiego Polskiego Oddziału Światowego Stowarzyszenia Wiedzy Drobiarskiej.

"Jeszcze do dzisiaj schodzą ze mnie emocje, jestem przeszczęśliwa i wdzięczna, że tam byłam i udało mi się osiągnąć taki sukces" - powiedziała nam Sara Dzik. "Konkurs przebiegał w bardzo fajnej atmosferze. Mimo, że rywalizowaliśmy między sobią to nie było czuć wyścigu szczurów. Każdy był wobec siebie serdeczny. Wzajemnie siebie słuchaliśmy, kto jak występował. Na pewno wiąże się to z bardzo dużym stresem. W końcu występujemy przed wieloma osobami, które są autorytetem nie tylko z dziedziny drobiarstwa, ale też higieny i dobrostanu zwierząt. Także dla mnie to było bardzo duże wydarzenie i wielka przygoda, że mogłam spotkać się z tymi osobami prywatnie, posłuchać ich i uzyskać wiele porad."

Czego dotyczyła jej nagrodzona praca? "Jest związana z higieną i dobrostanem zwierząt porównywałam dwa kurniki. W jednym stosowaliśmy klasyczną metodę dezynfekcji a w drugim - innowacyjną farbę, która wykazuje dwunastomiesięczną przydatność. Bo w wapniowaniu jest taka sytuacja, że musimy je po każdym odchowie stosować. A ta farba ma przez cały rok nam wystarczyć w kurniku. I porównywałam wyniki produkcyjne kurcząt brojlerów."

O sukcesie swoich doktorantek i samym konkursie opowiedziała nam także dr inż. Aleksandra Drażbo z Katedry Drobiarstwa UWM w Olsztynie.

Doktorantkom z Wydziału Bioinżynierii Zwierząt serdecznie gratulujemy! Wydział Bioinżynierii Zwierząt UWM odwiedziła Marta Wróblewska.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: