Aktualności
13.09.2018

Byliśmy na Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Medycznym

50 ekip z całego kraju rywalizuje w Olsztynie i okolicy w XVII Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Medycznym. To najlepsi z najlepszych wyłonieni podczas eliminacji. "Zawody stoją na bardzo wysokim poziomie" - podkreślają zarówno sędziowie jak i sami ratownicy. Posłuchajcie zresztą sami!

"Dużo emocji! Zadania są trudne pod kątem wiedzy i kondycji fizycznej. Ratownicy m.in. udzielali pomocy poszkodowanemu w wodzie, udzielali pomocy policjantom postrzelonym z broni palnej oraz osobom poszkodowanym z zatrzymanym krążeniem" - mówił nam rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie Krzysztof Jurołajć.

Trzeciego dnia Mistrzostw ratownicy pojawili się w centrum miasta przy jednej z galerii handlowych. Na oczach przechodniów realizowali zadania. "Ludzie reagują z zainteresowaniem. Patrzą z boku i pytają, czy w życiu takie coś się działo. Większość zadań jest realizowana tak, że jest to scenariusz, który mógł się już gdzieś przytrafić. Te zadania są układane przez kolegów, którzy mają duże doświadczenie i widzieli dużo. Można zobaczyć, jaki trud jest wkładany i ile trzeba wykonać czynności, ile sprzętu niosą ze sobą ratownicy, żeby udzielić pomocy jednej osobie. Chcemy pokazać, jak to jest trudny zawód."

Nasz reporter rozmawiał także z ratownikami biorącymi udział w Mistrzostwach. "Zawody stoją na bardzo wysokim poziomie. Możemy obserwować bardzo różne przypadki. Jedne są bardziej skomplikowane, drugie trochę mniej. Przyjechali tutaj najlepsi z najlepszych w Polsce, więc tu nie ma drużyn słabych. Niuanse będą decydowały o tym, kto wygra Mistrzostwa" - mówił Dawid Mrowiec z Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

"Zadania zazwyczaj sprawiają dużo trudności. Są nowe, jest element zaskoczenia, trochę harmidru. Dobrą rolę pełnią też pozoranci - spisują się, weszli w rolę idealnie. Ale radzą sobie - tak jak w życiu, muszą sobie radzić" - ocenił jeden z sędziów Łukasz Chyliński.

Posłuchajcie też, jak zaobserwowane akcje ratunkowe ocenili przyglądający się Mistrzostwom mieszkańcy Olsztyna.

Relację przygotował Radosław Łatacz. Mistrzostwa zakończy w piątek 14 września uroczysta parada ambulansów ulicami miasta oraz gala w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie.

Dodajmy, że wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez merytorycznego wsparcia naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Organizują oni szkolenia dla ratowników zaś honorowym patronatem naukowym Mistrzostwa objął JM Rektor UWM w Olsztynie prof. dr hab. Ryszard Górecki.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: