Aktualności
11.09.2018

Studenci remontują kortowską Wenus

Yacht Klub Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zbiera środki na remont jednej ze swoich łódek. Ma ona - podobnie dwie inne już odrestaurowane - służyć studentom i pracownikom uczelni na jeziorze Kortowskim. Przez całe wakacje mogliśmy korzystać z nich w Kortowie oraz na jeziorze Ukiel.

"Te jachty należały już do naszej uczelni ponad 20 lat temu. Pracownicy mogli pływać na nich na Mazurach. Ale później się zestarzały i zostały oddane do Ełku. Umowa wyporzyczenia się skończyła jakiś czas temu i po prostu z Akademickim Centrum Kultury UWM postaraliśmy się o ich zwrot" - tłumaczy Mateusz Sowiński z Yacht Klubu UWM. "Łódki były w bardzo słabym stanie. A jak się okazało po demontażu całości wyposażenia, okuć, elementów drewnianych - są w stanie dwa razy gorszym niż myśleliśmy. Zaczęło się od zdobycia funduszy, w czym pomogło nam także Akademickie Centrum Kultury. No i przystąpiliśmy do pierwszych prac. Niestety nie dysponujemy hangarem i pozostają nam tylko ciepłe dni. Dopiero od połowy maja mogliśmy pracować" - dodaje.

Pierwszy jacht udało się w ten sposób odrestaurować. Teraz żeglarze pracują nad kolejną Wenuską. A w kolejce czeka jeszcze jedna łódka. W pracach pomagają studenci, którym pomagają bardziej doświadczeni koledzy. "Chętnych jest bardzo dużo. Brakuje nam nie rąk a narzędzi do pracy."

Z Mateuszem Sowińskim rozmawiał Radosław Łatacz. Posłuchajcie!

Już w październiku Yacht Klub UWM będzie świętował swoje piąte urodziny. W jaki sposób? Opowiemy o tym niebawem na 95,9 fm!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: