Aktualności
31.08.2018

Stanisław Czachorowski - naukowy bloger z UWM

31 sierpnia obchodzony jest dzień blogów. Przestrzeń internetową bardzo często wykorzystują także naukowcy. Jednym z pierwszych wykładowców Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, który zaczął to robić był prof. Stanisław Czachorowski z Wydziału Biologii i Biotechnologii. Dlaczego zdecydował się w ten sposób popularyzować biologię? Posłuchajcie!

Jak przyznaje - zaczął pisać bloga przez... studentów. "Zaczęło się od tego, że mój magistrant przyznał mi smsa, żeby podać mu wzór na podobieństwa faunistyczne. Graficznie to skomplikowane i nie dałoby się zrobić tego na telefonie. Pomyślałem, że jeśli trzeba sie ze studentami kontaktować i ułatwić sobie pracę, trzeba coś zrobić w sieci. Pomysł padł na bloga" - mówi prof. Stanisław Czachorowski. "Przy okazji nauczyłem się nowej formy komunikacji ze studentami" - dodaje.

Jak rozwijał się blog profesora? "Najpierw były to proste teksty. Potem myślałem o stronie graficznej. Pojawiła się też propozycja z PWN, żebym pomógł w promocji książek popularnonaukowych. Zostało to dostrzeżone. Z czasem powstały także blogi dla Wydziału Biologii i Biotechnologi. To poligon doświadczalny. Uczę się nowych mediów, wykorzystania ich w komunikacji. Zachęcam do pisania bloga. To pomoga porządkować swoje myśli!" - zachęca innych naukowców do aktywności w internecie.

Co dokładnie znajdziemy na blogu prof. Czachorowskiego? "Z założenia jest to pokazywanie życia naukowca w świecie, w jakim on funkcjonuje. Najczęściej pojawiają się tematy entomologiczne, przyrodnicze, czasami studenckie i dotyczące edukacji. Pokazanie naukowca takim, jakim on jest. Pokazuję jak rodzą się pomysły, skąd się bierze inspiracja, co zaciekawia nas w świecie. Najczęściej jest to biologia, ekologia, czasami etnografia i projekty studenckie. Jest to jeszcze jedna forma prowadzenia wykładu."

Z profesorem Stanisławem Czachorowskim rozmawiał Wojciech Miśkiewicz. Posłuchajcie!

Zajrzyjcie na bloga: profesorskiegadanie.blogspot.com

Prof. Czachorowski nie jest jedynym pracownikiem naukowym z UWM działającym w blogosferze. Dr hab. Bernadetta Darska z Wydziału Humanistycznego, prowadząca bloga Nowości Książkowe znalazła się ostatnio na liście "TOP 10 influencerów książkowych" portalu granice.pl. Serdecznie gratulujemy! I przypominamy, że jej recenzji książkowych możecie słuchać w Kortowskim Tygodniku Literackim na antenie Radia UWM FM. Audycja wraca po wakacyjnej przerwie już w pażdzierniku (w piątki o 18).

Przyjaciele - stań się jednym z nich: