Aktualności
25.07.2018

Beesensor z UWM ma pomóc pszczołom

Prof. Jerzy Wilde jest kierownikiem Katedry Pszczelnictwa Wydziału Bioinżynierii Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. To ekspert, ale i pasjonat, który szuka sposobu, by powstrzymać masowe ginięcie pszczół. Pomóc ma realizowany od stycznia w Kortowie trzyletni program badawczy "Beesensor".

Inicjatorem i liderem projektu jest firma informatyczna „Comtegra" z Warszawy, specjalizująca się w tworzeniu systemów ochrony i przechowywania danych. Zainteresowała się szukaniem narzędzi do wykrywania chorób pszczelich. Udział w projekcie zaproponowała prof. Jerzemu Wilde, jednemu z największych polskich specjalistów w dziedzinie pszczelnictwa.

"Celem naszego projektu jest znalezienia narzędzia umożliwiającego wykrywania chorób we wczesnym stadium, prostego w obsłudze, taniego, nadającego się do zastosowania przez pszczelarzy w pasiekach. Jestem pewny, że znajdziemy takie narzędzie, które nam to umożliwi i przyczyni się do ograniczenia strat rodzin pszczelich" - mówi koordynator projektu prof. Wilde. Jego zespół jest odpowiedzialny za przygotowanie pszczół i interpretację ich stanu. Przygotuje wzorcowe, zdrowe rodziny oraz zakażone pasożytami i chorobami w różnych stadiach rozwoju. Natomiast analizą danych zajmują się naukowcy z Politechniki Wrocławskiej.

Z prof. Jerzym Wilde rozmawiał Wojtek Miśkiewicz. Posłuchajcie!

O programie "Beesensor" możecie poczytać także na stronie Kadedry Pszczelnictwa UWM w Olsztynie.

 

Przyjaciele - stań się jednym z nich: