Aktualności
17.07.2018

Na zdrowie - dżem z rokitnika stworzony w Kortowie

Katedra Przetwórstwa i Chemii Surowców Roślinnych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie stworzyła unikalną recepturę dżemu z rokitnika i marchwi wyróżniającą się między innymi prozdrowotnymi właściwościami. Sprawdziliśmy na czym polega jego wyjątkowość. Z dr inż. Beatą Piłat spotkał się Wojciech Miśkiewicz.

Dżem z Kortowa został nagrodzony w marcu złotym medalem tegorocznych Targów World Food Warsaw. Produkt stworzony na postawie przepisu naukowców z UWM jest pierwszym na polskim rynku wykorzystującym jako główny składnik owoce rokitnika.

"Inność rokitnika polega na tym, że jako jedna z niewielu roślin ma zawieszony w soku komórkowym tłuszcz. A inność tego tłuszu polega na tym, że posiada w sposób naturalny kwasy omega 7. Ponadto owoce rokitnika posiadają bardzo dużą zawartość witaminy C, która nie jest rozkładana przez enzymy" - tłumaczy dr inż. Beata Piłat.

Dżem nie jest produkowany z całych owoców rokitnika, tylko z pulpy, czyli miazgi. "Nie różni się od pozostałych obecnych na rynku. Jest jedna rzecz - nie używamy zwykłego cukru, więc jest to dżem, który mogą spożywać diabetycy. A ponadto ma dużo niższa kaloryczność."

Posłuchajcie rozmowy Wojtka Miśkiewicza z dr inż. Beatą Piłat z Katedry Przetwórstwa i Chemii Surowców Roślinnych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Katedra Przetwórstwa i Chemii Surowców Roślinnych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie  ma spory wkład we wprowadzaniu na rynek produktów spożywczych z rokitnika. Naukowcy pomogli opracować receptury soku i syropu z tych owoców, opracowali również technologię otrzymywania oleosomów z owoców rokitnika.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: