Aktualności
06.07.2018

Diamentowy Grant dla absolwenta UWM

Absolwent Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie Arkadiusz Zakrzewski został pierwszym w historii uczelni zdobywcą Diamentowego Grantu. Przyznaje go od 2012 roku Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego najzdolniejszym absolwentom studiów licencjackich, inżynierskich oraz studentom po ukończeniu trzeciego roku jednolitych studiów magisterskich.

Arkadiusz Zakrzewski studiował w Kortowie technologię żywności i żywienia człowieka. Ale jest też absolwentem inżynierii procesowej na Uniwersytecie w Rottenburgu. W październiku - wraz z realizacją grantu - rozpocznie też studia doktoranckie na UWM. "Jestem zachwycony, że się udało! To umożliwi mi studia doktoranckie. Bo tak naprawdę nie jest łatwo się utrzymać studiując. Tym bardziej kiedy wymagane jest aż tak duże poświęcenie, jak w przypadku studiów doktoranckich. Teraz nie muszę się interesować kwestiami finansowymi. Mogę się po prostu skupić na badaniach" - mówił w naszym studiu.

Zgłoszony przez absolwenta UWM projekt badawczy nosi tytuł "Warunki stresowe podczas otrzymywania produktów sous-vide i ceviche z ryb i krewetek a możliwość przeżycia oraz odpowiedź komórkowa bakterii wieloopornych”. Na jego realizację Arkadiusz Zakrzewski otrzyma 220 tysięcy złotych. Znalazł się w gronie 80 osób wyróżnionych w ten sposób.

Z Arkadiuszem Zakrzewskim spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Badania potrwają trzy lata. "Najpierw sprawdzamy jakość ryb i owoców morza. Będziemy strawdzać je genotypowo, fenotypowo, będziemy sprawdzać geny odpowiedzialne za wirulencję, czyli umiejętność spowodowania choroby. I jak to się zmienia pod wpływem sous-vide, czyli gotowania w niskiej temperaturze (zapakowane próżniowo) i ceviche, czyli surowa ryba tylko zamarynowana. To jest najdłuższy etap, który będzie trwał około dwa lata. Chcielibyśmy sprawdzić jak ryzykowne jest jedzenie zakażonych potraw" - tłumaczy Arkadiusz Zakrzewski.

O projekcie badawczym wyróżnionym Diamentowym Grantem opowiedziała nam także jego opiekunka naukowa dr hab. inż. Anna Zadernowska z Katedry Mikrobiologii Przemysłowej i Żywności UWM.

"Badania będą realizowane w naszej katedrze. Nasza katedra już od lat zajmuje się antybiotykoopornością drobnoustrojów izolowanych z żywności. Realizowałyśmy już z koleżanką dwa granty na ten temat. Obecnie mamy trzeci. To jest nasze główne zainteresowanie jeśli chodzi o mikrobiologię" - mówi dr hab. inż. Anna Zadernowska. I zachęca innych studentów do startowania w konkursach o granty naukowe. "Strach ma wielkie oczy. Trzeba po prostu spróbować. Przy czym wymagane jest pewne zaangażowanie w naukę wcześniej. Student musi się starać znaleźć opowiednie koło naukowe już na pierwszym roku, aby mieć odpowiedni dorobek naukowy, żeby w ogóle aplikować o grant. A reszta to już jest trochę szczęście. Mam nadzieję, że zapoczątkowaliśmy dobrą passę studentów UWM!"

Przyjaciele - stań się jednym z nich: