Aktualności
28.06.2018

UWM i Michelin kształcą dualnie

Już w październiku Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie wraz z firmą Michelin Polska S.A. rozpoczną kształcenie dualne. 28 czerwca pierwsi studenci zakwalifikowani do programu odebrali listy nominujące. Studia będą realizowane przez dwie jednostki naukowe z Kortowa: Wydział Nauk Technicznych oraz Wydział Nauk Ekonomicznych.

UWM i firma Michelin już od dłuższego czasu prowadziły konsultacje w sprawie dokładnego kształtu studiów. Kortowska uczelnia jest pierwszym polskim uniwersytetem typu klasycznego, który włącza do oferty dydaktycznej model kształcenia, w którym student uczy się zarówno na uczelni jak i bezpośrednio w firmie, gdzie zdobywa praktyczne doświadczenie. "Prace trwały conajmniej dwa lata. Zaprosiliśmy do współpracy przedstawicieli firmy Michelin. Musieliśmy ich zainteresować tym projektem. Dobrze się rozmawiało. Po pierwsze dlatego, że jest to firma bardzo dobrze zorganizowana. Po drugie - myśmy już z firmą Michelin współpracowali w zakresie praktyk studenckich. Organizowaliśmy też na zamówienie różnego rodzaju kursy" - mówi Prorektor ds. kształcenia i studentów UWM prof. Jerzy Przyborowski.

"To nowe podejście do nauki. Proponujemy studentom studia dualne. Tzn. że normalnie realizują swój program studiów, w którym my jako pracodawca włączamy się. Cżęściowo jest to realizowane u nas w fabryce. Dzięki temu studenci mogą w praktyce zmierzyć się z tymi problemami, które mają w teorii wykładane na studiach" - tłumaczyła nam dyrektor personelu fabryki Michelin w Olsztynie Agata Trzcianowska. Warto dodać, że studenci będą otrzymywać także wynagrodzenie w  formie stypendium.

W tym kształceniu w roku akademickim 2018/2019 będzie uczestniczyć 3 studentów kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji na Wydziale Nauk Ekonomicznych oraz 3 studentów kierunku mechanika i budowa maszyn na Wydziale Nauk Technicznych. Posłuchajcie, co powiedział nam jeden z nich - Jakub Gołębiewski.

Relację przygotował Wojtek Miśkiewicz.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: