Aktualności
13.06.2018

Czy odżywianie wpływa na rozwój raka?

„Żywienie i nowotwory” to hasło I Konferencji Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych zorganizowanej w dniach 13-14 czerwca na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Spotkanie jest początkiem nowego cyklu „Dylematy nauki o żywieniu człowieka – dziś i jutro”.

"Wiedza o żywieniu i zdrowiu jest niezwykle potrzebna" - podkreślała w rozmowie z naszym reporterem przewodnicząca Komitetu organizacyjnego konferencji oraz przewodnicząca Komitetu Nauki o Żywieniu Człowieka PAN prof. dr hab. Lidia Wądołowska (kierownik Katedry Żywienia Człowieka UWM). "Coraz więcej gromadzimy dowodów na to, że żywienie może poprawiać sytuację zdrowotną i zmniejszać ryzyko nowotworów lub też pogarszać zdrowie i zwiększać zachorowalność i również śmiertelność na różne rodzaje nowotworów. Chcieliśmy przy okazji tej konferencji pokazać przyrost wiedzy, jaki nastąpił w ostatnich czasach na świecie, ale również pochwalić się wynikami własnych badań."

Na konferencję zaproszeni zostali najlepsi w kraju specjaliści. M.in. prof. Mirosław Jarosz (dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie), prof. Barbara Wróblewska (wicedyrektor Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie), prof. Ewa Stachowska (Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie), prof. Maria Małgorzata Kowalska (Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie), prof. Maria Borawska (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku), Janusz Meder (prezes Polskiej Unii Onkologii,  Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie), prof. Małgorzata Schlegel-Zawadzka (Collegium Medicum UJ w  Krakowie) i prof. Anna Doboszyńska (Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie).

O swoich badaniach i prelekcji przedstawionej podczas konferencji opowiedziała nam także prof. Ewa Stachowska z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Posłuchajcie!

Relację przygotował Arkadiusz Stępień-Miernikowski.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: