Aktualności
07.06.2018

II Warmińsko-Mazurski Kongres Przyszłości znów w Kortowie

7 czerwca w kortowskim Centrum Konferencyjnym rozpoczął się II Warmińsko-Mazurski Kongres Przyszłości. To największe tego typu wydarzenie w północno-wschodniej Polsce. Jego gościem specjalnym był w tym roku Günter Verheugen. Przedstawiciele władz naszej uczelni opowiadali o tym, jaka przyszłość czeka Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

Kongres Przyszłości gromadzi w jednym miejscu najlepszych polskich mówców i inspiratorów, trenerów, mentorów, najaktywniejszych przedsiębiorców oraz  samorządowców regionu.  Wśród gości wydarzenia w tym roku znaleźli się m.in.: Günter Verheugen, Henryka Bochniarz, Grażyna Wolszczak, Ewa Kasprzyk, Dorota Wellman, Iwona Pavlovic, Iwona Guzowska, Krzysztof Ibisz, Krzysztof Hołowczyc czy Łukasz Jakóbiak. Pojawili się też prezydenci i burmistrzowie miast regionu, przedstawiciele samorządu wójewództwa warmińsko-mazurskiego i świata nauki.

"Zależy nam na tym, by mieszkańcy Warmii i Mazur nie czuli, że są mieszkańcami Polski B czy Polski D. Postanowiliśmy przyciągnąć wszystkie gwiazdy, całą Polskę do Olsztynę. Po to by mieć je na wyciągnięcie ręki" - mówiła nam przedstawicielka organizatora Grupy WM Beata Tokarczyk. "Tematyka jest bardzo rozległa - od kwestii gospodarczych, biznesowych, ekonomicznych, poprzez kwestie rozwoju osobistego. W tym roku żeśmy przyciągnęli gwiazdę najwyższej rangi - pana Güntera Verheugena, który był komisarzem w Unii Europejskiej. I padły z jego ust niezwykle odważne słowa w kierunku Polski. I dość mocno skrytykował obecną UE za sposób postępowania. Też powiedział, że my Polacy nie powinniśmy się niczego wstydzić, powinniśmy bardziej brać w swoje ręce swój własny los i w tej Unii troszeczkę porządzić."

Podczas Kongresu o przyszłości Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie opowiadał Prorektor ds. ksztłcenia i studentów UWM prof. Jerzy Przyborowski. Jaką rolę może odegrać uczelnia w rozwoju regionu? "Uniwersytet jest motorem napędowym szeroko rozumianego rozwoju. Nie chodzi tylko o rozwój gospodarczy, ale również rozwój społeczeństwa, podniesienie poziomu intelektualnego, zabezpieczenie potrzeb ludzi starszych. Tak powinniśmy rozumieć ten rozwój" - mówił. I dodał: "Bardzo jest to potrzebne, by wychodzić na przeciw potrzebom biznesu. No bo wszystko się będzie szybko zmieniało. Zapowiadają się bardzo intensywne zmiany, na które trzeba będzie odpowiedzieć. Rola Uniwersytetu jest tutaj nie do przecenienia!"

Jaki jest plan UWM na rozwijanie m.in. oferty kształenia? "Umiędzynarodowienie! I nie chodzi tylko o to, żeby zwiększyć kontakty naukowców z ośrodkami naukowymi z zagranicy, ale też przygotować ofertę edukacyjną dla osób, które mogą z zagranicy przyjechać tutaj studiować i zostawać, zatrudniać się w naszych firmach. To jest wartość dodana. Umiędzynarodowienie jest bardzo ważnym elementem. Mamy coraz więcej studentów z zagranicy. Wprowadzamy nowe kierunki" - zapewniał prof. Przyborowski.

O planach inwestycyjny uczelni opowiadał natomiast gościom Kongresu Przyszłości Kanclerz UWM dr inż. Aleksander Socha. Jak podkreślał, do 2020 roku UWM wyda około 85 mln złotych m.in. na budowę nowej siedziby Wydziału Nauk Społecznych i Wydziału Prawa i Administracji, ale też Centrum Popularyzacji Nauki w Kortowie.  Natomiast od 2000 do 2017 w tzw. inwestycje twarde włożono już 900 mln złotych!

Prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz podreślała natomiast w rozmowie z naszym reporterem, że studenci powinni wykorzystywać ogromne możliwości, które daje im współczesna Europa. A dotyczy to m.in. zdobywania doświadczenia, realizacji praktyk, rozwijania zainteresować. Pochwaliła też pomysł stworzenia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie Akademii Biznesu.

O roli kobiet i ogranizaczeniach z którymi się spotykają na co dzień gościom II Kongresu Przyszłości opowiedziała Dorota Wellman.

Relację przygotował Arkadiusz Stępień-Miernikowski.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: