Aktualności
15.05.2018

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie z nowoczesnym sprzętem

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie 15 maja oficjalnie otwarto Pracownię Radiologii Zabiegowej i Neurochirurgii Endowaskularnej. Zaprezentowano też najnowocześniejszy w Europie i jedyny w Polsce sprzęt, który ułatwia leczenie naczyń krwionośnych i nowotworów. To angiograf dwupłaszczyznowy.

Koszt nowego sprzętu medycznego to ponad 8 milionów złotych. Zakup był możliwy dzięki wsparciu z Ministerstwa Zdrowia, które Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie otrzymał w 2017 roku na unowocześnienie aparatury i urządzeń medycznych. 

"Jest to najnowszy aparat dostępny na świecie do wykonywania angiografii dwupłaszczyznowej. Jest wykorzystywany do zabiegów zarówno z zakresu neuroradiologii zabiegowej, jak i onkoradiologii zabiegowej" - tłumaczył dr Adam Zapaśnik. "Na pewno zabiegi będą bezpieczniejsze i krótsze. Znacznie mniej szeroka promieniowania, mniej kontrastu podawanego i znacznie lepsza wizualizacja pola operacyjnego, czyli tego miejsca, gdzie będziemy operowali" - wyliczał zalety zakupionej aparatury.

O specyfice prowadzonych w Pracowni zabiegów opowiedział nam także Prorektor UWM ds. Collegium Medicum prof. Wojciech Maksymowicz.

Podczas otwarcia Pracowni wykład „Angiografia niejedno ma imię” wygłosił prof. dr hab. n. med. Jerzy Walecki. Uczestnicy spotkania mogli także obejrzeć transmisję z zabiegu endowaskularnego z komentarzem naukowca.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: