Aktualności
16.04.2018

Podczas Dni Humana poznaliśmy super humanistów!

Znamy laureatów czwartej edycji konkursu Superhuman UWM. Główną nagrodę przyznano studentce filologii polskiej Alicji Sławińskiej. Werdykt jury ogłoszono podczas inauguracji XII Dni Humana. Święto Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie rozpoczęło się 16 kwietnia.

"Jestem w głębokim szoku, ale jestem zadowolona i szczęśliwa, że zostałam doceniona" - mówiła nam tuż po ogłoszeniu werdyktu Alicja Sławińska. Do konkursu złosiła ją mgr Katarzyna Witkowska, uzasadniając to w następujący sposób: "Wyobraźmy sobie idealnego studenta kierunków humanistycznych… Jaki jest? Aktywny naukowo? Z pewnością. Każdy, kto prowadzi zajęcia, wie, jak bardzo motywująca jest współpraca z ludźmi, dla których studia to nie tylko nieprzyjemne chwile nauki wyznaczane przez system zaliczeń w systemie USOS. Realizujący własne pasje? Niewątpliwie – najlepszym dowodem może być potrzeba organizacji kolejnej edycji tego plebiscytu. Wrażliwy społeczne? Zdecydowanie – z satysfakcją przecież obserwujemy, gdy studenci z własnej woli angażują się w działalność charytatywną. Zaangażowany w życie wydziału i jednostki? Na pewno, w końcu działania studentów są nieocenioną pomocą przy wielu wydarzeniach, które każdy z nas organizuje na co dzień. Wszystkie te cechy – skomponowane w idealnych proporcjach i przejawiające się w różnego rodzaju aktywnościach – łączy w sobie studentka Instytutu Polonistyki i Logopedii, Alicja Sławińska".

Alicja jest miłośniczką fotografii i literatury, pasjonatką montażu i reżyserii. Pełni funkcję przewodniczącej Studenckiego Naukowego Koła Językoznawców. Jest także blogerką, a jako wolontariuszka wspieraja dzieci z autyzmem i dysleksją. Stworzyła program zajęć fotograficzno-literackich dla dzieci i młodzieży "Poezja przez szkiełko i oko". Aktywnie działa także na rzecz Instytut Polonistyki i Logopedii UWM w Olsztynie.

Ze zdobywczynią tytułu Superhuman UWM rozmawiała nasza reporterka Małgorzata Sadowska.

"To jest świetna inicjatywa. Fajnie, że na Wydziale Humanistycznym jest taki konkurs, który promuje studentów, którzy nie tylko studiują i mają swoją pasję, którą realizują poza studiami. Z tego miejsca chciałabym podziękować mgr Katarzynie Witkowskiej, która kiedy może wypycha mnie na szerokie wody. I innym wykładowcom, którzy również mnie zachęcali do wzięcia udziału w konkursie. A także wszystkim osobom, które mi kibicowały - moim koleżankom ze studiów i narzeczonemu. Bardzo mocno mnie dopinguje w moich działaniach" - mówiła naszej reporterce Alicja Sławińska.

W tegorocznej czwartej edycji konkursu Superhuman UWM udział wzięło dziewięć osób. Przyznano także dwa wyróżnienia: Damianowi Giczewskiemu (logopedia - III rok) oraz Katarzynie Romancewicz (analiza i kreowanie trendów - II rok).

Z wróżnionymi humanistami nasza reporterka Kinga Weber rozmawiała także przed ogłoszeniem werdyktu. Posłuchajcie, jak opowiadali o swoich studiach, pasjach i działalności poza uczelnią.

Alicja Sławińska

Damian Giczewski

Koordynatorka i pomysłodawczyli konkursu przyznała, że wyłonienie laureatów nie było trudne. I dodała: "Nie wiem jeszcze, co będzie w przyszłym roku. Mam nadzieję, że konkurs będzie kontynuowany. Wierzę w studentów naszego wydziału i wierzę, że pokłady pasji, energii, zaangażowania i aktywności jeszcze się nie wyczerpały!" - mówiła nam dr Magdalena Makowska.

Podczas pierwszego dnia tegorocznych Dni Humana poznaliśmy także także autorów najlepszych prac dyplomowych w roku akademickim 2016/2017. Oto oni:

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna II studia:
- mgr Natalia Bartnicka (promotor - dr hab. Mariola Marczak, prof. UWM)
Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze - studia I stopnia:
- lic. Marta Liszewska (promotor - dr Ewa Gładowska, Katedra Wiedzy o sztuce i Nauk o Kulturze, Wydział Sztuki UWM)
Filologia polska - studia I stopnia:
- lic. Aleksandra Brodzik (promotor - dr hab. Iwona Maciejewska)
- lic. Magdalena Łukasik (promotor - dr Renata Makarewicz)
- lic. Alicja Sławińska ( promotor - dr Renata Makarewicz)
Filologia polska - studia II stopnia:
- mgr Sabina Kowalczyk (promotor - dr hab. Grzegorz Igliński, prof. UWM)
Filologia angielska - studia II stopnia:
- mgr Małgorzata Brodowska (promotor - dr Mateusz Bogdanowicz)
- mgr Aleksandra Nagórska (promotor - dr Mateusz Bogdanowicz)
- mgr Adrianna Choromańska (promotor - dr Anna Kwiatkowska)
Filologia germańska studia II stopnia:
- mgr Katarzyna Kreft (promotor - dr hab. Anna Dargiewicz)
Bibliotekoznawstwo i informacja naukowo-techniczna - studia I stopnia:
- lic. Krzysztof Leszek (promotor - dr hab. Zoja Jaroszewicz-Pieresławcew, prof. UWM)
Historia - studia II stopnia:
- mgr Rafał Kowalski (promotor - dr hab. Sławomir Augusiewicz)
Filozofia - studia I stopnia:
- lic. Adrian Murach (promotor - dr hab. Dorota Sepczyńska)
- lic. Robert Santera (promotor - dr hab. Dorota Sepczyńska)

O nagrodzonych opowiedziała nam Prodziekan ds. studenckich i promocji Wydziału Humanistycznego UWM dr Renata Rozbicka.

16 kwietnia na Wydziale Humanistycznym odbyły się także wykłady, warsztaty oraz bitwa freestylowa. Na pytanie kim jest współczesny humanista odpowiedziała prof. Krystyna Stasiewicz. Spotkał się z nią Łukasz Guzewicz.

XII Dni Humana potrwają do środy. Ich program znajdziecie na stronie Wydziału Humanistycznego i w mediach społecznościowych.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: