Aktualności
12.04.2018

UWM otwarty na region

Kętrzyńskie Dni Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie to sygnał, że uczelnia jest otwarta na współpracę z samorządami regionu. I wyciąga rękę do młodzieży, która nie zdecydowała jeszcze o swojej przyszłości. Przez kilka dni przyszli studenci mogli przekonać się dlaczego warto wybrać UWM.

Od 11 kwietnia Uniwersytet Warmińsko-Mazurski prezentuje swoją ofertę kształcenia, działania studentów i naukowców w Kętrzynie. Pojawił się tam na zaproszenie lokalnych władz i szkół. Pierwszego dnia ulicami miasta przemaszerował barwny korowód uniwersytecki. Reprezentanci wszystkich wydziałów odpowiadali na swoich stoiskach na pytania związane ze studiami w Olsztynie. Zaprezentowały się także artystyczne grupy z Kortowa: Akademicka Orkiestra Dęta, Zespół Pieśni i Tańca "Kortowo" i Teatr Kloszart. Szerszą realcję z otwarcia Kętrzyńskich Dni UWM znajdziecie na naszej stronie.

Wieczorem wykłady dla kętrzynian wygłosili: m.in. prof. Małgorzata Woźniak z Wydziału Nauk o Środowisku oraz prof. Stanisław Czachorowski z Wydziału Biologii i Biotechnologii.

12 kwietnia przedstawiciele uczelni spotkali się z lokalnymi przedsiębiorcami. Konferencja „Rozwój Gospodarczy Miasta Kętrzyn i Powiatu Kętrzyńskiego w kontekście współpracy z UWM w Olsztynie” miała zbliżyć kortowskie środowisko naukowe z lokalnym biznesem. "Uniwersytet Warmińsko-Mazurski jako jedyna duża uczelnia w regionie oferuje bardzo szeroki zakres usług doradczych i biznesowych. Centrum Innowacji i Transferu Technologii, które funkcjonuje w naszym uniwersytecie wypracowało bardzo dobre ścieżki współpracy. My corocznie podpisujemy około stu listów intencyjnych z różnymi przedsiębiorstwami: małymi, średnimi, dużymi. Z wieloma realizujemy wspólnie projekty badawcze. I chcielibyśmy o tym mówić: czym dysponujemy,  co oferujemy i jak ta współpraca mogłaby się zacieśnić i rozwijać" - mówił na naszej antenie Prorektor ds. nauki UWM prof. Jerzy Jaroszewski.

 

Przedsiębiorcy z Kętrzyna korzystają już z pomocy naukowej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz doceniają jego absolwentów. "UWM ma duże tradycje - szczególnie jeśli chodzi o rolnictwo, technologię żywienia, rybołówstwo. I w przypadku naszej firmy na pewno dużą wartością dodaną jest współpraca w zakresie opracowywania nowych produktów czy wykorzystywania nowych urządzeń" - mówił prezes zarządu firmy Majonezy Kętrzyn Piotr Wiśniewski.

"UWM zaprasza do siebie różnego rodzaju producentów, przedsiębiorców. W ubiegłym roku uczestniczyliśmy w spotkaniu gdzie firma Tetra Pak prezentowała nowe homogenizatory, które akurat w naszym biznesie są stosowane. Wydaje mi się, że nasi przedsiębiorcy mogą w ten sposób korzystać z tych doświadzeń i z wiedzy naukowej, która jest prezentowana na uniwersytecie. A ten kontakt biznesu i nauki w moim odczuciu jest ogromnie ważny dla konkurencyjności" - dodał Piotr Wiśniewski.

Nasz reporter Arkadiusz Stępień-Miernikowski rozmawiał w czwartek także z przedstawicielami kolejnych wydziałów, które zachęcały młodych ludzi do wyboru konkretnych kierunków studiów. Posłuchajcie, w jaki sposób.

W Kętrzynie studenci i pracownicy Wydziału Lekarskiego UWM dyżurowali także w specjalnym miasteczku medycznym. "Uczniowie mogą spróbować swoich sił w mierzeniu ciśnienia, osłuchiwaniu serca i płuc. Mamy do tego przygotowanego specjlanego fantoma, który pochodzi z naszego nowo otwartego Centrum Symulacji Medycznej. I mamy tez możliwość przeprowadzenia intubacji fantoma. I chyba to się cieszyło największym zainteresowaniem" - opowiadał Łukasz Jaśkiewicz, lekarz rezydent chorób wewnętrzych w Szpitalu Płucnym w Olsztynie.

Kętrzyńskie Dni UWM w Olsztynie zakończyły się w piątek 13 kwietnia. Ostatniego dnia - oprócz kiermaszu wydziałów i zajęć dla uczniów - zaplanowano wykłady dla studentów Uniwersytetu III Wieku. Podsumowaniem Dni UWM w Kętrzynie była wspólna konferencja z udziałem przedstawicieli władz miasta, władz powiatu, przedstawicieli władz rektorskich i dziekańskich oraz dyrektorów szkół. Zakończyła się ona podpisaniem umów patronackich. A wieczorem w kętrzyńskim amfiteatrze zagrał zespół Enej.

Jak podkreśla koordynatorka wydarzenia dr Renata Rozbicka - w przyszłym roku podobne wydarzenie może odbyć się w innym mieście naszego regionu. "Wszyscy będziemy to wydarzenie miło wspominać. Będzie czas na to, by przemyśleć, czy w przyszłym roku nie zorganizować takiego przedsięwzięcia w innym mieście. Słyszałam już, że Ełk zgłosił propozycję, żeby takie wydarzenie miało miejsce również i w tym mieście. Natomiast inicjatywa była taka, że to nie Uniwersytet chce się narzucać, ale my oczekujemy na propozycje z innych miast."

 

Przyjaciele - stań się jednym z nich: