Aktualności
09.04.2018

W Kortowie podpisano dokumenty powierdzające kolejną ministerialną dotację dla UWM

9 kwietnia w Kortowie gościł podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr. hab. Sebastian Skuza. Jego wizyta związana była z podpisaniem dokumentów potwierdzających przyznanie UWM dotacji w kwocie 10 milionów złotych na budowę siedziby dwóch Wydziałów: Prawa i Administracji oraz Nauk Społecznych.

"Podpisaliśmy umowę na dobre dofinansowanie ze strony Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rozpoczęcie budowy Wydziału Prawa i Administracji oraz Nauk Społecznych. Czekaliśmy na to sześć lat! Zaczniemy tworzyć piękną strukturę dla dużego obszaru kształcenia. Bo mamy w tej grupie 5-6 tysięcy studentów. Będą mieli piękną strukturę, gdzie będą się kształcili. Będzie przyjeżdżało więcej młodzieży zza granicy. By być na pięknym kampusie. Dlatego jestem bardzo, bardzo wdzięczny!" - nie krył radości Rektor UWM FM prof. Ryszard Górecki.

Koszt inwestycji jest dużo wyższy. To 34,4 miliona złotych. Pozostałe środki UWM pozyska ze sprzedaży obecnej siedziby Wydziału Nauk Społecznych przy ul. Żołnierskiej oraz budynku przy ulicy Obrońców Tobruku, w którym mieści się Studium Języków Obcych. Nowa siedziba WNS, WPiA oraz Studium Języków Obcych powstanie w Kortowie u zbiegu ulic Warszawskiej i Dybowskiego według projektu, który przygotowało biuro architektoniczne Sosak i Sosak Projekt znanego olsztyńskiego architekta Stanisława Sosaka.

Budowa będzie podzielona na dwa etapy. Najpierw powstanie siedziba Wydziału Prawa i Administracji. Kiedy będzie już gotowa, jego pracownicy i studenci wyprowdzą się ze swojego obecnego gmachu. Wtedy będzie można go zburzyć i w tym samym miejscu rozpocząć budowę nowego, do którego wprowadzi się Wydział Nauk Społecznych.

"Myślę, że pod koniec lata rozpoczniemy budowę" - zapewnia Rektor UWM. "Trzeba ogłosić przetarg, konkursy, pozatwierdzać wszystko. To trwa długo. Ale jak zaczniemy teraz - za trzy miesiące będzie można rozpocząć. Trzeba też przygotować teren, by w październiku ruszyła budowa".

To już kolejna dotacja przynana Uniwersytetowi Wamińsko-Mazurskiemu w Olsztynie w ostatnich miesiącach. Dlaczego Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zdecydowało się pomóc uczelni? "Zadecydowała zasadność wniosku. A po drugie muszę zwrócić uwagę na duże zaangażowanie uczelni, która gwarantuje bardzo duży wkład własny. Z reguły jest on dużo niższy. Takie wnioski są chętnie akcpetowane przez MNiSW" - tłumaczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr. hab. Sebastian Skuza.

Relację przygotował Wojtek Miśkiewicz.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: