Aktualności
29.03.2018

Uczą się jak być skutecznym w biznesie

„Naszą misją jest kształcenie liderów biznesu” – to hasło utworzonej w zeszłym roku na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie Akademii Biznesu. Międzywydziałowa jednostka uczy studentów przedsiębiorczości, zarządzania zespołami pracowniczymi i umiejętności komercyjnego wykorzystania uzyskanej wiedzy. Akademia jest wzorowana na wiodących placówkach skandynawskich, które najlepiej łączą naukę ze środowiskiem biznesu.

Zajęcia rozpoczęły się jesienią. Postanowiliśmy sprawdzić czego nauczyli się do tej pory studenci i doktoranci, którzy biorą w nich udział. Spotkał się z nimi Arkadiusz Stępień-Miernikowski.

"Jeśli ktoś miał projekt naukowo-badawczy albo świetny pomysł na biznes - my w Akademii Biznesu przygotowujemy go do samodzielnej działalności pod różnymi aspektami: finansowymi, ekonomicznymi, prawnymi, psychologicznymi i komunikacyjnymi" - tłumaczy dyrektor Akademii Biznesu UWM dr Bogdan Włodarczyk. "Jesteśmy już po pierwszym semestrze. Był on przygotowaniem do twardszych zajęć z finansów i ekonomii. Pracowaliśmy głównie nad promocją własną i firmy, mieliśmy spotkania z psychologami biznesu, przedsiębiorcami. Zaczęliśmy przygotowywać swoje biznes plany. Program jest bardzo bogaty! To 350 godzin zajęć."

W lutym studenci i doktoranci rozpoczęli drugi semestr zajęć. 28 marca zajęcia w Akademii Biznesu UWM poprowadził profesor Gheorghiu Ionescu z Romanian-American University w Bukareszcie. "Zostałem tu zaproszony, by opowiedzieć, jak można osiągnąć sukces - przekazać studentom swoje doświadczenia. Przede wszystkim chciałem nauczyć ich, jak ubiegać się o dofinansowanie. Bardzo ważne jest to, by studenci zrozumieli, że muszą osiągnąć wystarczająco dużo informacji - dowiedzieć się skąd wziąć pieniądze. Świat jest pełen możliwości. Ważne jest to, żeby mieć pomysł i potrzebną wiedzę, by wykorzystać ją później w praktyce" - mówił prof. Ionescu.

W kwietniu i mają Akademię odwiedzą kolejny zagraniczni wykładowcy - z Włoch i Stanów Zjednoczonych.

Do studia Radia UWM FM zaprosiliśmy też studentów, którzy uczestniczą w zajęciach Akademii Biznesu: Wojtka Fabiszewskiego (Wydział Nauk Społecznych UWM), Cezarego Raczkowskiego (Wydział Nauk Ekonomicznych UWM) i Dominika Niekurzaka (Wydział Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa). Posłuchajcie jak oceniają dotycznasowe zajęcia.

Studenci dbają nie tylko o siebie. Planują też stworzyć projekt charytatywny. Chcą pomóc dzieciom z domów dziecka. Drugi semestr zajęć Akademii Biznesu zakończy się w czerwcu. A jego podsumowaniem będzie planowana w październiku konferencja.

W grudniu Akademię Biznesu UWM odwiedziła Henryka Bochniarz - ekonomistka, prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, minister przemysłu i handlu w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: