Aktualności
13.03.2018

Do końca marca szukamy Superhumana UWM!

Już tylko do końca marca studenci Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie mogą zgłaszać się do czwartej edycji konkursu Superhuman UWM. Jeśli masz ciekawe zainteresowania i realizujesz je także poza uczelnią - masz szansę na ten tytuł!

Na zdjęciu Martyna Stefaniak - kandydatka do tytułu Superhumana UWM

Celem konkursu Superhuman jest wyłonienie i wyróżnienie tych spośród obecnych studentów Wydziału Humanistycznego UWM, którzy są zaangażowanymi, przedsiębiorczymi i kreatywnymi humanistami z pasją. Uczestnikiem konkursu może zostać każdy, kto nie ogranicza się tylko do studiowania, ale też rozwija swoje talenty, np. muzyczne, literackie, dziennikarskie, aktorskie, malarskie, fotograficzne czy sportowe. W konkursie premiowane są działania o charakterze prospołecznym (jak np. pomoc potrzebującym czy opieka nad zwierzętami) oraz aktywność na rzecz społeczności lokalnej czy organizacji pozarządowych. Wśród dotychczasowych uczestników konkursu znalazły się m.in. osoby, które od kilku lat są wolontariuszami i wspierają podopiecznych olsztyńskich świetlic środowiskowych. Do udziału w konkursie zaproszeni są także członkowie blisko trzydziestu działających na Wydziale Humanistycznym kół naukowych. Konkurs wpisuje się w misję Wydziału, służy promocji idei humanizmu, wsparciu młodych talentów oraz premiowaniu postaw prospołecznych.

Nasza reporterka Kinga Weber zapytała studentów Wydziału Humanistycznego UWM czym powinien wyróżniać się kandydat do tytułu Superhumana. Wszechstronnie uzdolniony, pracowity, przebojowy, odważny, pewny siebie, charyzmatyczny, posługujący się poprawną polszczyzną, pomocny, aktywny nie tylko na uczelni, dbający o innych i swoim przykładem porywający ich także do działania - te cechy powtarzane były najczęściej. Posłuchajcie sami.

A co na to wykładowcy? O opinię zapytaliśmy prof. Zbigniewa Anculewicza z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM.

Jedną z kandydatek, które powalczą w tym roku o tytuł jest Martyna Stefaniak. Studiuje lingwistykę w biznesie, ponieważ chciałaby w przyszłości prowadzić własną firmę. Jej pasją są sporty walki. M.in. dlatego zdecydowała się kontynuować naukę na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, dzięki czemu może trenować w najlepszym polskim klubie Arrachionie Olsztyn.

Zaczynała od kickboxingu. W 2013 roku zdobyła wicemistrzostwo Polski w formule low-kick. Dwa lata później - już jako zawodniczka MMA - II miejsce podczas zawodów Pucharu Polski w Szczecinie.  „Jako kobieta muszę pracować ciężej, aby dorównać mężczyznom, z którymi często zdarza mi się mierzyć na treningach, ale myślę, że to także pokazuje siłę kobiet i to, że jeśli chcemy coś osiągnąć, nic nie stanie nam na przeszkodzie. Uważam, że częścią każdego człowieka jest jego pasja, ja postanowiłam swoją pasję rozwijać pokazując równocześnie innym, że mimo przeszkód mogą osiągnąć to, o czym marzą” - argumentowała swoją kandydaturę w konkurowym zgłoszeniu.

Przyszłość wiąże ze swoją sportową pasją. Chciałaby zostać trenerką, otworzyć własny klub i pomagać kobietom, uczyć je samoobrony i wiary w siebie. O swoich zainteresowaniach naukowych i życiowej pasji opowiedziała naszej reporterce Viktorii Falencik.

Małgorzata Sadowska spotkała się natomiast z Klaudią Łada - studentką trzeciego roku filologii germańskiej. To absolwentka klasy śpiewu Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Olsztynie. Ponadto studiuje jeszcze na pierwszym roku edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej na Wydziale Sztuki UWM w Olsztynie. Do jej licznych zainteresowań należą: śpiew klasyczny, opera, historia, zagadnienia psychologii rozwoju osobistego oraz podróże. Śpiewała w w Chórze im. prof. Wiktora Wawrzyczka UWM a od 2017 jest związana z Olsztyńskim Chórem "Bel Canto".

Jedną z kandydatek jest także nasza radiowa koleżanka Gabriela Bury!

Na tytuł szansę ma również studentka ostatniego roku filologii polskiej - Kinga Adamska. A spotkała się z nią nasza reporterka Kinga Weber.

Instytut Polonistyki i Logopedii w konkursie reprezentuje także Alicja Sławińska.

Przypominamy rejestracja kandydatów do tytułu Superhumana UWM trwa do 31 marca. Laureata poznamy w kwietniu podczas uroczystej inauguracji XII Dni Humana.

W dotychczasowych trzech edycjach wystartowało łącznie 60 osób reprezentujących wszystkie jednostki organizacyjne Wydziału Humanistycznego. Zwyciężczynią I edycji (2015) została Marta Wiśniewska, studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. W II edycji (2016) jury przyznało tytuł Superhuman Michałowi Ostrowskiemu, studentowi I roku filologii polskiej. Zwycięzcą III edycji został Mateusz Mirczyński, student filozofii, kierujący Teatrem KloszArt. IV edycja konkursu rozpocznie się w lutym 2018 roku, a zgłoszenia będą przyjmowane do 31 marca 2018 roku. Następnie kapituła, w której swoich reprezentantów mają władze Wydziału, nauczyciele akademiccy oraz studenci, zdecyduje o tym, kto zostanie zwycięzcą. Nazwisko laureata zostanie ogłoszone podczas uroczystej inauguracji XII Dni Humana (kwiecień 2018).

Szczegółowe informacje na temat konkursu dostępne są na jego stronie internetowej oraz profilu na facebooku.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: