Aktualności
13.02.2018

UWM gotowy na nowe wyzwania

Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odebrał z rąk przedstawiciela Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego symboliczny czek na  kwotę ponad 33 milionów złotych. Pieniądze przyznano uczelni w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Zintegrowane programy rozwoju uczelni”. Wniosek UWM oceniono jako jeden z trzech najlepszych w Polsce! Poznaliśmy też plany rozwoju Uniwersytetu na najbliższe lata.

"Pracownicy i studenci będa mieli bardzo dużą szansę na bardzo dobre dofinansowanie na rzecz wyjeżdżania na staże krajowe (powiązane z firmami) oraz zagraniczne - edukacyjne a w odniesieniu do pracowników naukowe. Ale wyjeżdżać będą mogli tylko do uczelni, które są związane z Unią Europejską" - zdradza Rektor UWM prof. Ryszard Górecki.

Rektor UWM przedstawił podczas specjalnej konferencji prasowej także plan rozwojowy uczelni na najbliższe lata. A wśród nich m.in. utworzenia nowej jednostki dydaktycznej na terenie olsztyńskich Pozort. "Jest już przygotowane pismo skierowane do Urzędu Marszałkowskiego o wsparcie finansowe ochrony tego pięknego parkowego terenu, uporządkowania starych budynków i przygotowania terenu do tworzenia nowej struktury dydaktycznej. Myślimy m.in. o fizjoterapii, która będzie powiązana z naszą pływalnią. Będzie to wzorem innowacyjnym w Polsce. Mamy konkretny program działań i będzie to piękny teren połączony z uczelnią. Rozważamy nawet utworzenie tam struktury sportowej. I myślę, że miasto powinno także rozważyć, czy na tym terenie nie powinna powstać piękna hala sportowa!" - mówił Rektor.

Prof. Ryszard Górecki chciałby też zwrócić uwagę na politykę senioralną w naszym regionie. Dlatego proponuje stworzenie planu działań wojewódzkich dotyczących opieki nad seniorami. "Byśmy pomagali ludziom starszym. I mieli w Olsztynie w naszym szpitalu geriatrię. Bo tego brakuje w Polsce a trzeba pomagać ludziom".

To jednak nie koniec zapowiedzi. Wraca temat budowy nowego gmachu dla Wydziału Prawa i Administracji. "Jeśli będzie wsparcie finansowe to na sto procent przeniesiemy pewne kierunki kształcenia zlokalizowane tam gdzie mamy Wydział Sztuki" - zapowiada Rektor. W budynku przy ul. Szrajbera miałoby natomiast powstać nowe akademickie Centrum Kultury i Sztuki. "Byłoby to też wzorem dla innych miast i regionów."

Jak podkreślał w Kortowie Michał Wypij - przedstawiciel Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - planowane w najbliższym czasie zmiany na polskich uczelniach będą dość rewolucyjne. A związane jest to z wprowadzeniem w życie Ustawy 2.0 nazywanej "Konstytucją dla nauki".

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Marcina Stankiewicza z Michałem Wypijem.

O wykorzystaniu środków z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz innych planowanych innowacjach na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie opowiedział nam także Prorektor ds. kształcenia i studentów UWM prof. Jerzy Przyborowski.

Do tematu będziemy jeszcze wracać na antenie Radia UWM FM.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: