Aktualności
06.02.2018

Dr Zbigniew Paprzycki olsztynianinem 2017 roku?

Dr Zbigniew Paprzycki z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie jest jednym z kandydatów do tytułu Olsztynianina 2017 roku. Plebiscyt kolejny raz organizuje olsztyńska redakcja Gazety Wyborczej.

Dr Paprzycki jest twórcą Warmińsko-Mazurskiej Strefy Matematycznej. To pierwszy w regionie (i jeden z pierwszych w Polsce) niekomercyjny portal matematyczny skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz ich nauczycieli.

Jak zareagował na nominację? "Nikt ze mną tego nie uzgadniał. Nie widziałem o tym. Dowiedziałem się od sąsiadów, którzy do mnie zatelefonowali" - przyznał w studiu Radia UWM FM. "Bardzo mnie to zdziwiło, ponieważ wydaje mi się, że pierwszy raz doceniono rolę popularyzacji matematyki i samą matematykę. Co raczej chyba się nie zdarzało w przesłości. Ale to zaskoczenie postaram się wykorzystać do promowania tego portalu. Być może jakieś pozytywne skutki z tego odniosę."

Warmińsko-Mazurska Strefa Matematyczna działa od końca 2016 roku. Powiązana jest z Warmińsko-Mazurskimi Zawodami Matematycznymi, których koordynatorem jest także dr Zbigniew Paprzycki. "Chciałem zaaktywizować uczniów. Żeby uczeń mógł pokazać, że coś potrafi, że w tej szkole zdobył jakąś wiedzę i potrafi coś kompleksowo zrobić od A do Z. Zaczęło się tak trochę nieporadnie. Mieliśmy kilka artykułów, które przygotowali pracownicy Wydziału. Pamiętam jak się cieszyliśmy, gdy dotarło do nas pierwsze zadanie rozwiązane przez ucznia. W tej chwili jest ponad 300 propozycji z zadaniami, ponad 100 artykułów, które przesyłają i uczniowie i nauczyciele. Współpracujemy z wieloma szkołami. Wydaje mi się, że jak na półtora roku działania to osiągnęliśmy już pewien sukces."

Z drem Zbigniewem Paprzyckim spotkaliśmy się w Uniwersyteckiej Rozmowie Tygodnia. Rozmawiał z nim Wojtek Miśkiewicz. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Zajrzyjcie też do Warmińsko-Mazurskiej Strefy Matematyczej.

Plebiscyt na Olsztynianina Roku organizowany jest przez olsztyńską redakcję Gazety Wyborczej od 2008 roku. Nominowane są w nim osoby, które angażowały się w sprawy Olsztyna, były jego ambasadorami, zrobilły dla miasta lub dla mieszkańców coś szczególnego.

W tym roku szansę na tytuł ma także Kuba Kochanowski - siatkarz Indykpolu AZS Olsztyn i reprezentacji Polski, złoty medalista Młodzieżowych Mistrzostw Świata.

Aby wybrać swojego faworyta wystarczy postawić znak przy swoim faworycie na kuponie plebiscytowym (drukowanym w "Gazecie Wyborczej Olsztyn" do 26 lutego). Następnie można go dostarczyć osobiście do redakcji w Olsztynie lub wysłać pocztą (Nowowiejskiego 9, Olsztyn 10-162). Regulamin konkursu oraz wszystkie nominacje dostępne są także na stronie olsztyn.wyborcza.pl.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: