Aktualności
20.01.2018

Prof. Krzysztof Młynarczyk ze Statuetką Św. Jakuba

19 stycznia w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyła się 15. Gala Noworoczna Prezydenta Olsztyna podczas której wręczono tradycyjnie Statuetki Św. Jakuba. Nagrodę w dziedzinie nauki otrzymał Dziekan Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa UWM prof. Krzysztof Młynarczyk.

Prof. dr hab. Krzysztof Młynarczyk pełni funkcję Dziekana Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa UWM od 2012 roku. Jest także kierownikiem Katedry Architektury Krajobrazu. Dwadzieścia lat temu był jednym z prekursorów utworzenia kierunku studiów: architektura krajobrazu. W uzasadnieniu przyznania mu Statuetki św. Jakuba czytamy: "Od 2012 roku pełni funkcję dziekana Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa UWM. W naszym mieście pracuje od 1976 roku. W 1996 roku organizował Zakład Agroturystyki i Kształtowania Terenów Zieleni, który od 2003 roku funkcjonuje jako Katedra Architektury Krajobrazu UWM. Członek zarządu Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu. Obecnie nadzoruje opracowanie programu ogrodu botanicznego w Kortowie. Wiele prac dyplomowych, które powstały pod okiem Profesora, zostało wykorzystanych praktycznie przy inwestycjach infrastrukturalnych samorządów."

Z prof. Krzysztofem Młynarczykiem spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

W ostatnich latach prof. Młynarczyk reprezentował Uniwersytet Warmińsko-Mazurski również za granicą. M.in. w rozmowach z katarskim Centrum Badań, Studiów i Szkoleń Rolniczych Al.-Sulaiteen. Efektem rozmów i wizyty w Katarze będzie prowadzenie wspólnych badań, wymiany studentów i naukowców, organizowanie seminariów, wymiana publikacji, podręczników i książek.

W tym roku akademickich zorganizował również w Kortowie serię wykładów dotyczących działań w Puszczy Białowieskiej. Zaproszeni naukowcy, wyjaśniali o co tak naprawdę chodzi w sporze ekologów, leśników i polityków.

To nie jedyny laureat tegorocznej Statuetki Św. Jakuba z Kortowa! W dziedzinie sportu wyróżniony został siatkarz Indykpolu AZS Olsztyn - Jakub Kochanowski. Ostatnie miesiące były dla niego niezwykle udane. Z młodzieżową reprezentacją Polski sięgnął po Mistrzostwo Świata. Zadebiutował też w seniorskiej kadrze a w PlusLidze jest obecnie jednym z najlepszych graczy.

Nagrody wręczono ponadto w czterech innych kategoriach:

- kultura: Olsztyn Green Festival

- działalność pozarządowa: Elżbieta Fabisiak

- gospodarka: Społem PSS w Olsztynie

- szczególne zasługi dla Olsztyna:  Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie (za promocję Olsztyna i olsztyńskiej nauki poprzez organizację „Europejskiej Nocy Naukowców”)

Przyjaciele - stań się jednym z nich: