Aktualności
12.01.2018

Jak rozwiązać spór dotyczący Puszczy Białowieskiej?

„Aktualny stan Puszczy Białowieskiej w świetle badań ekologicznych” - to temat prelekcji, którą wygłosił 8 stycznia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie kierownik Stacji Geobotanicznej Uniwersytetu Warszawskiego w Białowieży - dr hab. Bogdan Jaroszewicz. Naukowiec - dobrze znający problematykę zarówno z punktu widzenia leśnika, jak i biologa - próbował wyjaśnić wszystkie wątpliwości związane z tym, co dzieje się od kilku miesięcy w kompleksie leśnym wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jak podkreślał - konfikt wokół Puszczy jest jednym z najgłośniejszych tematów, o którym dyskutowali w 2017 roku naukowcy na świecie. "Nature uznało konflikt o Puszczę Białowieską za jedno z najistotniejszych wydarzeń naukowych roku 2017. To lista kilkunastu wydarzeń, badań, odkryć z całego świata. To problem, który patrząc z boku wydaje się w dużym stopniu irracjonalny. Argumenty leżą na stole, tylko, że nikt nie chce z nich skorzystać. Konflikt wziął się chyba głównie z różnego sposobu postrzegania rzeczywistości jaką jest las. Z jednej strony biolodzy widzą las raczej jako ekosystem, w którym - powiedzmy - zamieranie świerka nie jest niczym gorszym niż wystrzelanie dzików. Z drugiej strony - leśnicy, praktycy w dużym stopniu widzą las przez pryzmat drzewostanu" - tłumaczył dr hab. Bogdan Jaroszewicz. "Ja jestem z wykształcenia leśnikiem. Wiem, że leśnicy wiedzą i są świadomi jak działa ekosystem leśny. Natomiast praktyka narzuca zupełnie inne podejście. A po iluś latach pracy po prostu praktyką się przesiąka" - dodał.

Jak zatem rozwiązać problem Puszczy Białowieskiej? "W tej dyskusji nie było prawie nigdzie miejsca, gdzie wszystkie strony się spotkały i mogły wymienić się poglądami. Ten konflikt jest o tyle irracjonalny, że po raz pierwszy (przynajmniej w historii lasów w Polsce) to nie zieloni ekoterroryści próbują zwiększyć ochronę danego miejsca - tylko na odwrót. Lasy Państwowe próbują odzyskać status quo sprzed iluś tam lat. Czy można wyjść tego impasu? Moim zdaniem tak! Trzeba po prostu usiąść i zacząć rozmawiać. Z pewnymi warunkami brzegowymi. Wszyscy, którzy mają coś do powiedzenia i mają interes w Puszczy Białowieskiej powinni być wysłuchani. Będzie jakiś zewnętrzny moderator, który zostanie przez wszystkich zaakceptowany. Bo Minister Środowiska, który powinien być takim moderatorem - absolutnie być nim nie może. Bo jest jednym z bardziej skrajnych dyskutantów w tym konflikcie. Dyskusja powinna być otwarta, ale merytoryczna. Wyjściem do dyskusji powinien być aktualny stan prawny w Puszczy Białowieskiej"

Wykład był drugim z tej serii, na który zaprosili: Dziekan Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa UWM prof. dr hab. Krzysztof Młynarczyk oraz kierownik Katedry Leśnictwa i Ekologii Lasu UWM - dr hab. Jakub Borkowski, prof. UWM.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: