Aktualności
11.01.2018

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski podpisał umowę z firmą Zortrax

Olsztyńska firma Zortrax jest polskim dostawcą kompleksowych rozwiązań dla druku 3D. Są one dostępne obecnie w ponad 50 krajach na całym świecie. Współpraca z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim będzie polegać na prowadzeniu wspólnych badań, uruchamianiu programów stażowych dla studentów, transferze wiedzy oraz organizacji wydarzeń naukowo-technicznych. Umowę podpisano 11 stycznia w Kortowie.

"Wspópraca będzie dotyczyć głównie trzech wydziałów: Wydziału Nauk Technicznych, Wydziału Matematyki i Informatyki oraz Wydziału Geodezji, Iniżynierii Przestrzennej i Budownictwa" - wyjaśnia Rektor UWM prof. Ryszard Górecki. Skorzystają z niej zarówno studenci, jak i pracownicy uczelni. "Wpłynie to także na poprawę jakości kształcenia" - dodał Rektor.

W jaki sposób na tej współpracy skorzysta firma Zortrax? "Pozwoli na rozszerzenie całego działu prac badawczo-rozwojowych - co na naszym rynku, który bardzo dynamicznie się rozwija, jest niezmiernie ważne do bycia konkurencyjną spółką" - mówił prezes Rafał Tomasik. Uruchomiony zostanie program stażowy. Firma będzie też zatrudniać absolwentów UWM. "Będziemy przygotowywali studentów do pracy z technologią druku 3D, która jest już bardzo popularna, ale jeszcze nie do końca stosowana na uczelniach wyższych. Pozwoli to zastosować ją w przyszłej pracy".

Podpisaną umowę i inne działania Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie chwalił także Michał Wypij - doradca Wicepremiera i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina. "To jest idealny przykład i impuls dla innych w całym kraju. Płynie z Olsztyna, więc to dla nas podwójny powód do dumy. To co jest najważniejsze - wygrywa przedsiębiorstwo, wygrywa Uniwersytet, wygrywa miasto i wygrywają studenci. Po podpisaniu tej umowy tak naprawdę wszyscy wygrywają. To jest znakomita informacja dla Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Myślę, że to jest przykład do naśladowania - w wymiarze praktycznym. Studenci i pracownicy zyskają także narzędzia od Ministerstwa - do tego, żeby rozwijać się zawodowo, a z drugiej również szukać ścieżki kariery naukowej na uniwersytetach."

Relację przygotował Arkadiusz Stępień-Miernikowski.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: