Aktualności
07.12.2017

W Kortowie wyhodowano szczególną odmianę lilii

"Lilium Professor Górecki" - taką nazwę nosi nowa odmiana lilii wyhodowanej przez dr inż. Beatę Płoszaj-Witkowską z Katedry Ogrodnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Rektor UWM prof. Ryszard Górecki odebrał 5 grudnia z jej rąk potwierdzający to certyfikat.

"Lilia dostała taką nazwę, ponieważ Rektor pomógł nam w otrzymaniu dofinansowania do modernizacji budynków Katedry Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Uważaliśmy z Dziekanem, że uhonorowanie takiej odmiany nazwiskiem Rektora będzie fajnym podziękowaniem" - tłumaczy dr inż. Beata Płoszaj-Witkowska. Praca nad nową odmianą lilii zajmuje od 10 do 15 lat. "Trzeba znać formy wyjściowe, które będą zgodne genetycznie, by mogły się dobrze skonfigurować ze sobą."

Z dr Beatą Płoszaj-Witkowską rozmawiał Wojtek Miśkiewicz.

Nową odmianę lilii Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze w Londynie zarejestrowało 10 sierpnia. 5 grudnia dr Płoszaj-Witkowska - w towarzystwie Dziekana Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa prof. Krzysztofa Młynarczyka - wręczyła patronowi lilii certyfikat. To kolejna po „Queen of Kortowo” wyhodowana na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie i zatwierdzona odmiana tego kwiata.

Prof. Ryszard Górecki podkreślił, że działania Katedry Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu UWM znacząco przyczyniły się do utrzymania przez Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa bardzo wysokiej kategorii naukowej A.

Kwiaty podziwiać będzie można w lipcu przyszłego roku w kortowskiej szklarni.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: