Aktualności
06.12.2017

W Kortowie czuć już świąteczny klimat

Wystawa choinek przygotowanych przez studentów, wyjątkowe drzewko książkowe w Bibliotece Uniwersyteckiej, akcja charytatywna Kortowski Mikołaj, świąteczne koncerty i jeszcze kilka innych atrakcji. W Kortowie czuć już, że zbliża się czas Bożego Narodzenia.

W uniwersyteckiej szklarni do 12 grudnia można oglądać wystawę nietypowych choinek. Wykonali je studenci z Koła Naukowego Architektury Krajobrazu oraz Koła Naukowego Florystów i Miłośników Roślin Ozdobnych. "Każdy miał jakiś pomysł, materiałów było mnóstwo, wyobraźnia też jest nieograniczona - i tak powstały świąteczne choinki. Każda z nich jest inna, wykonana inną techniką i z innych materiałów. Ale myślę, że to jest właśnie fajne!"- mówiła studentka architektury krajobrazu Marta Mikołajczak.

Nietypowe drzewka zostały wykonane m.in. ze styropianu, patyków, wikliny, siana, gipsu, sznurków, orzechów włoskich, kolorowych piórek, makaronu czy muszli.

Już pod koniec listopada w Kortowie spotkać mogliśmy... Mikołaja. I to nie jednego! Przedstawiciele samorządu studenckiego z wszystkich wydziałów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie włączyli się już czwarty raz w akcję Kortowski Mikołaj, by pomóc potrzebującej rehabilitacji Agnieszce - koleżance z Wydziału Nauk Społecznych. I zebrali - 19000 złotych. O finale tego wydarzenia pożecie także poczytać na naszej stronie.

W Bibliotece Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie tradycyjnie na początku grudnia stanęła nietypowa choinka. W poprzednich latach pracownicy do jej stworzenia wykorzystali m.in.: książki, karty katalogowe, szuflady. "W tym roku postawiliśmy na jeszcze większą zwiewność niż ostatnio. Wykorzystaliśmy książeczki origami, które wiszą sobie w naszej przestrzeni i tworzą ten kształt pięknej, świątecznej choinki" - opowiada Maciej Rynarzewski z Biblioteki UWM. "To jest wysiłek całego naszego zespołu. Bo takich rzeczy nie da się zrobić w pojedynkę. Zawsze staramy się, żeby jak najwięcej osób było w to zaangażowanych. Wtedy jest nam łatwiej, ale i weselej. W końcu chodzi o świąteczny klimat!"

Nasza reporterka Aleksandra Żochowska sprawdziła, czy tegoroczne wyjątkowe drzewko spodobało się studentom z Kortowa.

Tegoroczne drzewko wysi na wysokości 3,5 metra. Jego szczyt jednak sięga 7 metrów. Do jego stworzenia bibliotekarze wykorzystali około 1000 małych książeczek z origami, które zostały nawleczone na 280 sznurów. Wykorzystano także 2 kilometry żyłki.

Fot. materiały informacyjne Biblioteki Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie

W kolejnym tygodniu w Kortowie odbędą się pierwsze spotkania opłatkowe. Akademickie Centrum Kultury w środę 13 grudnia zaprasza natomiast na Koncert Świąteczny w Centrum Konferencyjnym UWM. Szczegóły znajdziecie także na naszej stronie.

A na antenie Radia UWM FM jeszcze przed Wigilią - czekają na Was torby pełne prezentów. Słuchajcie nas uważnie na 95,9 fm!

I jeszcze jedna bardzo dobra informacja. W tym roku nie tylko studenci, ale i pracownicy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w przerwie świąteczno-noworocznej będą mogli wyjątkowo długo odpoczywać. Zajęcia lub pracę zakończą w piątek 22 grudnia. Do Kortowa wrócą zaś dopiero... 2 stycznia.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: