Aktualności
05.12.2017

UWM pożegnał prof. Bohdana Łukaszewicza

Społeczność akademicka i przedstawiciele władz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pożegnały 5 listopada w Kortowie prof. Bohdana Łukaszewicza. Ceniony wychowawca wielu pokoleń studentów, pracownik Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych UWM zmarł w piątek 1 grudnia. Miał 72 lata.

Prof. Łukaszewicz urodził się 6 stycznia 1945 roku w Wilnie. W 1973 roku rozpoczął pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej. Był jednym z tych, którzy zabiegali o utworzenie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Był także kronikarzem opisującym historię uczelni. Współtworzył "Gazetę Uniwersytecką". W pierwszych latach działalności Radia UWM FM zasiadał także w Radzie Programowej naszej stacji.

Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Bohdana Łukaszewicza wspominał na naszej antenie prof. Stanisław Achremczyk. "Zapamiętałem go jako człowieka pryncypialnego, który nie zbacza z obranej drogi. Człowieka pewnych zasad. I człowieka, który zrobić niebywałą karierę - z zecera stał się profesorem. Zawsze miał w sobie to przywiązanie do druku, do gazety. Do punktualności i staranności. Był człowiekiem wymagającym od siebie, ale i od studentów. Czasami - zbyt wymagającym. Ale on chciał, żeby każdy wiedział tyle, co on i jeszcze więcej. Szkoda, że odchodzi, że go nie ma..."

Prof. Bohdan Łukaszewicz został pochowany na cmentarzu komunalnym przy ul. Poprzecznej.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: