Aktualności
19.11.2017

UWM zaczyna współpracę z ZUS

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie rozpoczyna współpracę z kolejną instytucją w zakresie kształcenia dualnego. 17 listopada władze uczelni podpisały list intencyjny z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

"Studia dualne są bardzo ważne, bowiem ci, którzy biorą udział w takim kształceniu mają zapewnioną dobrą pracę. A po drugie są dobrymi fachowcami" - mówił Rektor UWM prof. Ryszard Górecki. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie kolejny raz wyprzedził także inne uczelnie. Na żadnej innej - tego typu współpraca z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych jeszcze nie funkcjonuje.

List intencyjny podpisali: Rektor UWM oraz Prezes ZUS - prof. Gertruda Uścińska. "To dualne kształcenie ma ten element praktyczny. Bo de facto trzeba się uczyć, zdobywać tę wiedzę akademicką, ale trzeba także wykonywać już obowiązki zawodowe, profesjonalne. I ukończenie tych studiów daje gwarancje, że ten pracownik po uzyskaniu tytułu magistra będzie rozpoczynał normalną pracę. W mniejszym stopniu będzie objęty kursami, szkoleniami, potrzebą wyznaczenia patrona czy osoby, która tą pieczę będzie nad nim sprawowała. Tej osobie możemy już powierzyć trudniejsze zadania" - mówiła na naszej antenie prof. Uścińska.

Kształcenie dualne w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych będzie skierowane do studentów Wydziału Nauk Ekonomicznych UWM. Rozpocznie się w roku akademickim 2018/2019. "Jest to już druga inicjatywa. Pierwszą rozpoczęliśmy z firmą Michelin. Natomiast za rok ruszamy z ubezpieczeniami" - tłumaczył Dziekan WNE prof. Roman Kisiel. "Studenci są przekonani jakie są z tego korzyści. Mają staż, mają stypendia i gwarantowaną pracę. A pracodawca ma praktycznie od pierwszych dni pełnowartościowego pracownika". Na studiach licencjackich i magisterskich zajęcia praktyczne będą rozpoczynać się od pierwszego semestru drugiego roku. "Część zajęć odbywa się w instytucji. Prowadzą je również osoby wytypowane przez te jednostki praktyczne. Część odbywa się na uczelni."

"Sytuacja jeśli chodzi o specjalistów w naszym regionie nie jest zła" - mówił p.o. Dyrektora oddziału ZUS w Olsztynie Mirosław Bujnowski. "Tutaj jest troszkę inny cel. Absolwent, który kończy studia magisterskie na kierunku ogólnym - ekonomii - ma przygotowanie ekonomiczne. Często uczelnie odchodziły od specjalizacji. Teraz powstanie kierunek na studiach magisterskich - ubezpieczenia - na którym będą rozbudowane zagadnienia związane z ubezpieczeniami społecznymi. A to jest bardzo ważna wyodrębniona dziedzina. ZUS potrzebuje około trzech lat by wykształcić samodzielnego pracownika. Studia dualne stwarzają nam okazję, żeby już te półtora roku wcześniej mieć zagospodarowane. Zyskujemy na tym!"

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie o tego roku kształci już dualnie studentów na dwóch kierunkach: technologia żywności i żywienie człowieka, specjalność technologia mleczarska oraz inżynieria przetwórstwa żywności. Od roku akademickiego 2018/2019 ruszą także studia dualne dla kierunku inżynieria i zarządzanie produkcją. W dalszej kolejności - na mechanice i budowie maszyn oraz mechatronice.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: