Aktualności
10.11.2017

Studenci UWM zapraszają do Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu to projekt realizowany od 2012 roku przez Klub Ja­gielloński. Jest jedną z największych kuźni młodzieżowych projektów społecznych. Łącząc nowoczesność z tradycją realizuje trzy ścieżki działalności: kulturę pamięci, samorządność i patriotyzm gospodarczy. W strukturach ANP działają m.in. studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

"Wychodzimy do szkoły i uczymy młodych ludzi jak działa nasze państwo. Odbywa się to na zajęciach modułowych" - tłumaczy Paweł Żujewski - student UWM, koordynator Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu w województwie warmińsko-mazurskim w Olsztynie. "Chciałbym pochwalić studentów naszego Uniwersytetu, ponieważ to oni stanowią trzon naszej działalności. Na tę chwilę są to studenci prawa. Bardzo mnie cieszy, że nowe osoby również do nas przychodzą. I to one właśnie prowadzą zajęcia w szkołach. Mają na pewno podstawę, żeby je prowadzić, ponieważ tę wiedzę poznają na naszym Uniwersytecie a potem przekazują swoim młodszym kolegom i zachęcają też, żeby studiowali na naszym Uniwersytecie."

Akademia ma za zadanie przede wszystkim rozmawiać o współczenym patriotyźmie. "Ale nie w sposób polityczny" - zastrzega Paweł. "Poruszamy kwestie merytoryczne. Tzn. jak dzisiaj być patriotą, co to znaczy... Podkreślamy też patriotyzm gospodarczy. Czyli skupiamy się na tym, żeby w codziennych naszych zakupach patrzeć na polskie produkty. Wybierać je, ponieważ w ten sposób wzmacniamy polskie marki. Jeśli kupujemy coś polskiego - podatek zostanie w Polsce."

Na co jeszcze w kontekście bycia współczesnym patriotą zwracają uwagę młodzi ludzie? "Dzisiaj nie będziemy mogli oddać życia za swoją ojczyznę. Bo żyjemy w zupełnie innych czasach. Jest XXI wiek. Realia się zmieniły, ale postawy mogą przybierać taki kształt, żeby pasowały do naszych czasów. Zachęcamy, żeby 11 listopada uczestniczyć w różnych uroczystościach. Wcale nie trzeba gdzieś daleko wychodzić. Można spotkać się z rodziną, porozmawiać z rodzicami, z dziadkami. Oni pamiętają zupełnie inne czasy. Dzisiaj żyjemy w wolnej Polsce. Oni pamiętają trochę inną. I to tak naprawdę jest ciekawe - jak ta wymiana pokoleniowa następuje. Żebyśmy po prostu rozmawiali."

Z Pawłem Żujewskim rozmawiał Arkadiusz Stępień-Miernikowski.

Więcej informacji o projekcie Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu, szkoleniach i konkursach znajdziecie na stronie anp.kj.org.pl

Przyjaciele - stań się jednym z nich: