Aktualności
15.10.2017

50 lat kortowskiej weterynarii

Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie świętował swoje 50-lecie. Uroczystość jubileuszowa połączona ze zjazdem absolwentów odbyła się 13 października.

"Wydział powstał od razu jako bardzo silna jednostka. Udało się zgromadzić taką kadrę, która naprawdę dzisiaj robi wrażenie!" - mówił nam obecny Dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UWM prof. Bogdan Lewczuk. Obecnie studiuje tu około 1000 studentów. Wydział zatrudnia 134 pracowników. "Sytuacja na rynku pracy na razie nie jest zła. Oceniamy, że jeśli by wszystkie wydziały utrzymały liczbę absolwentów na poziomie 130-150 rocznie (a tak u nas się dzieje) - to rynek pracy jest bezpieczny."

Dziekan podkreślał także, ze Wydział nie osiągałby tak dobrych wyników, gdyby nie inwestycje. "Mamy bardzo nowoczesne labolatoria i sale wykładowe. Oczywiście jest ciągle wiele do zrobienia! Ciągle zabiegamy o dodatkowe środki, projekty, żeby to rozwijać i poprawiać te braki, które są."

Jak zmieniły się studnia weterynaryjne na przełomie 50 lat? "Na pewno uległy częściowemu upraktycznieniu. Natomiast jest ogromny konserwatyzm tego, co nauczamy. Dochodzą nowe treści, ale przedmioty się nie zmieniają. Kiedyś jedynym narzędziem diagnostycznym był np. rentgen. W tej chwili to samo zjawisko wykorzystuje tomograf, mamy rezonans magnetyczny, urządzenia USG. Treści przybywa, materiału jest coraz więcej, natomiast układ przedmiotów jest bardzo, bardzo klasyczny. Nie zmienia się, tak jak nazwy katedr się nie zmieniają."

Z prof. Bogdanem Lewczukiem rozmawiał Arkadiusz Stępień-Miernikowski.

W piątkowych uroczystościach udział wzięło ponad 400 osób. Rozpoczęły się one w Alei Wydziałów przy plaży kortowskiej, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę. Następnie odbyło się uroczyste posiedzenie Rad Wydziału a po nim sesja naukowa. Po południu goście zwiedzali obiekty wydziałowe, natomiast wieczorem wzięli udział w spotkaniu towarzyskim w Hotelu Park.  Spora część to absolwenci kortowskiej weterynarii. Także Ci którzy studia rozpoczynali dokładnie 50 lat temu! "Wtedy było zupełnie inaczej. Grupa była niewielka, licząca 30 osób. Z tego rocznika studia skończyło 20 osób" - wspominał Władysław Kubiński, absolwent pierwszego rocznika studiów weterynaryjnych w Kortowie z 1972 roku. "Studia były wesołe. Wszyscy się znali" - dodaje. I podkreśla, że nauczyły go nie tylko zawodu, ale i kultury osobistej, której wzorem byli ówcześni wykładowcy. M.in. prof. Wiktor Wawrzyczek.

Wydział Medycyny Weterynaryjnej powstał w Kortowie w 1967 roku. Pełne prawa akademickie uzyskał w 1971 roku. W ocenie parametrycznej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego posiada kategorię naukową A. W rankingu szkół wyższych "Perspektywy” prowadzony na wydziale kierunek weterynaria od lat zajmuje czołowe miejsca i niezmiennie cieszy się wielkim zainteresowaniem kandydatów na studia. W tym roku naukę zaczęło tu 308 nowych studentów.



W 2005 roku Wydział Medycyny Weterynaryjnej uzyskał aprobację Europejskiego Stowarzyszenia ds. Oceny Jakości Kształcenia na Wydziałach Weterynaryjnych (European Association of Establishments for Veterinary Education – EAEVE)  w zakresie zgodności procesu kształcenia na kierunku weterynaria ze standardami Unii Europejskiej. Aprobacja została następnie przdłużona do 2022 roku.

Wydział jest także członkiem Konsorcjum Naukowego „Zdrowe zwierzę – bezpieczna żywność”, które otrzymało status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego na lata 2015-2019 w dziedzinie nauk weterynaryjnych. Jednostka posiada nowoczesną infrestrukturę dydaktyczną, badawczą i kliniczną. W jej skład  wchodzi 16 katedr oraz Poliklinika Weterynaryjna.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: