Aktualności
10.10.2017

XI Forum Kultury Słowa w Kortowie

Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie gościł czołowych polskich językoznawców. 11 października w Kortowie rozpoczęło się XI Forum Kultury Słowa pod hasłem: „Nazwy własne w języku i społeczeństwie”.

Gośćmi organizowanego od 1995 roku Forum byli w tym roku m.in. prof. Jerzy Bralczyk, prof. Walery Pisarek i prof. Andrzej Markowski. "Forum odbywa się regularnie co dwa lata" - mówił w rozmowie z naszym reporterem prof. Markowski z Uniwersytetu Warszawskiego. "Dyskutujemy nad różnymi zagadnieniami związanymi ze współczesną polszczyzną. Jej bogactwem, ale i zagrożeniami. Poprzednie forum było poświęcone przyszłości polszczyzny. Poprzednie też o polszczyźnie w Unii Europejskiej, w szkole, w kościele, w różnych odmianach zawodowych i środowiskowych czy o porozumiewaniu się Polaków i Polek, czyli polszczyzna różnych płci."

Dlaczego tegoroczna edycja Forum poświęcona była nazwom własnym? "Już po pierwszych referatach okazało się, że nazwy własne (imiona, nazwiska, częściowo też nazwy geograficzne) mają duże znaczenie, bo nie zawsze znaczą tylko to, na co by wskazywały. Tzn. są na przykład synonimami różnych typów postaw ludzkich, niosą pewne wartości".

Z prof. Andrzejem Markowskim rozmawiał Arkadiusz Stępień-Miernikowski.

"Olsztyn po raz pierwszy gości tego typu imprezę" - mówił nam jeszcze przed rozpoczęciem XI Forum Kultury Słowa dyrektor Instytutu Polonistyki i Logopedii UWM prof. Mariusz Rutkowski. "Jest to impreza interdyscyplinarna. Co oznacza, że gromadzi ona nie tylko językoznawców, ale również badaczy innych dyscyplin humanistycznych: psychologii, socjologii, politologii, kulturoznawstwa a także nauk ścisłych i przyrodniczych, które zajmują się językiem."

W programie - oprócz wykładów i dyskusji - znalazły się również warsztaty. "Stanowią okazję do tego, by pogłębić swoje kompetencje językowe. Żeby mówić poprawnie, żeby zorientować się na temat komunikacji niewerbalnej czy przećwiczyć swoje możliwości w mówieniu prostym - jest taki warsztat: do ludzi i do rzeczy, o prostej polszczyźnie."

Z Dyrektorem Instytutu Polonistyki i Logopedii UWM prof. Mariuszem Rutkowskim rozmawiał Piotr Szauer.

Organizatorami XI Forum Kultury Słowa byli: Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Narodowe Centrum Kultury oraz Fundacja PRO.PL.

Program konferencji znajdziecie na stronie Instytutu Polonistyki i Logopedii UWM.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: