Aktualności
12.09.2017

Biblioteka UWM zaprasza po wakacjach

10 lat temu został otwarty nowy gmach Biblioteki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Z tej okazji jej pracownicy zorganizowali w dniach 14-15 września konferencję pod hasłem "Ewolucja nowych przestrzeni bibliotecznych. Od założeń do praktyki".  W Kortowie gościli bibliotekarze i architekci z Polski i Ukrainy.

Dekada działalności Biblioteki UWM w Olsztynie w nowym budynku stanowi dobrą cezurę dla weryfikacji wstępnych założeń według których powstał jej gmach. To także okazja, aby przeanalizować wykorzystanie szeroko pojmowanej "przestrzeni” bibliotecznej.

Zagadnienie ewolucji (kształtu, funkcji i działalności) dotyczy bardzo wielu bibliotek naukowych oraz publicznych, które w ostatnich latach przeprowadziły się do nowych gmachów (lub przeszły gruntowny remont). Organizatorzy mają nadzieję na owocną wymianę wiedzy i doświadczeń przez osoby projektujące, zarządzające i pracujące w przestrzeniach nowowybudowanych gmachów bibliotecznych w kontekście zmian, jakie związane są z dostosowywaniem się do nowych warunków lokalowych i nowych funkcji.

Historię powstania gmachu Biblioteki UWM przybliżała na naszej antenie wieloletnia dyrektor placówki dr Danuta Konieczna.

Arkadiusz Stępień-Miernikowski rozmawiał także z aktualną dyrektor placówki dr inż. Scholastyką Baran.

Przed konferenencją Piotr Szauer spotkał się z Maciejem Rynarzewskim z działu promocji BU.

"W konferencji udział weźmie około 70 osób z całej Polski - zarówno z bibliotek akademickich, ale też pedagogicznych i publicznych. Spotkamy się w takim szerokim, przekrojowym gronie, co jest tym bardziej cenne" - mówił nam Maciej Rynarzewski. Organizatorzy do dyskusji zapraszają także osoby korzystające na co dzień z możliwości Biblioteki. "Głos czytelnika jest równie ważny, jak głos czytelnika. Także nie jest to zamknięta, specjalistyczna konferencja, ale oczywiście my jako bibliotekarze, czyli ludzie, którzy najwięcej mamy z tym do czynienia będziemy tam pewnie najczęściej głos zabierać."

Szczegółowy program konferencji dostępny jest na stronie: przestrzen.bibliotek.pl

Jeśli jesteście ciekawi, co jeszcze przygotowuje na najbliższe miesiące Biblioteka UWM - zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Maciejem Rynarzewskim. Spotkał się z nim Piotr Szauer.

A o wydarzeniach organizowanych przez Bibliotekę Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie będziemy oczywiście informować na naszej antenie.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: